Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płyty nagrobne mają zaświadczać o złożonej, wielokulturowej historii miasta [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Płyty nagrobne pochodzą z cmentarzy ewangelickich dawnego powiatu międzyrzeckiego, który do 1945 r. sięgał na południu po Kosieczyn i Chlastawę. Po drugiej wojnie rozpoczęła się ich likwidacja, a przed kilkunastu laty nagrobki zostały przywiezione do Międzyrzecza i złożone przy muzeum. - Zostały wmurowane w pionie, żeby deszcz ich nie niszczył - zaznacza L. Kołodziejczak.
Płyty nagrobne pochodzą z cmentarzy ewangelickich dawnego powiatu międzyrzeckiego, który do 1945 r. sięgał na południu po Kosieczyn i Chlastawę. Po drugiej wojnie rozpoczęła się ich likwidacja, a przed kilkunastu laty nagrobki zostały przywiezione do Międzyrzecza i złożone przy muzeum. - Zostały wmurowane w pionie, żeby deszcz ich nie niszczył - zaznacza L. Kołodziejczak. Dariusz Brożek
Na byłym cmentarzu katolickim w Międzyrzeczu powstało lapidarium, upamiętniające byłych mieszkańców powiatu wyznania ewangelickiego. Autor pomysłu Leszek Kołodziejczak chce zamontować tam dwie płyty z informacjami o tym miejscu.

Z Leszkiem Kołodziejczakiem spotykamy się na dawnym cmentarzu katolickim przy ul. Konstytucji 3 Maja. Został zamknięty ponad pół wieku temu, ale nadal znajduje się tam wiele mogił i popadające w ruiny kapliczki z XIX w. Oraz mogiła Powstańców Wielkopolskich, którzy na przełomie 1918 i 1919 r. podczas walk w okolicach Miedzichowa zostali wzięci do niewoli przez Niemców, po czym zmarli od ran i chorób w międzyrzeckim szpitalu.

Słońce wyzłociło międzyrzecki zabytki

Nowością jest ponad 100 płyt nagrobnych z epitafiami w języku niemieckim. Ustawione zostały w północno-wschodniej części wzdłuż muru, który dawniej odgradzał katolicką nekropolię od cmentarza protestanckiego.

- To pierwsze w powiecie, a być może nawet w całym regionie lapidarium poświęcone mieszkańcom wyznania ewangelickiego - zaznacza L. Kołodziejczak.

Lapidarium powstało z inicjatywy mojego rozmówcy. Przez wiele lat kierował szpitalem, który sąsiaduje z dawną nekropolią. Przymierzał się do tego od kilku lat. Furtką okazała się zgoda konserwatora zabytków i władz miasta, które są właścicielem terenu. Oraz finansowe wsparcie gminy i powiatu.

Fotografik ozywił dawne miasto

Więcej na ten temat w środę w „Gazecie Lubuskiej” oraz na płatnej platformie plus.gazetalubuska.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto