Pijesz i bijesz? Natychmiast wyprowadzasz się z mieszkania. To nowy przepis. Policja w Międzyrzeczu już go stosuje

red.
Przemoc w pow. międzyrzeckim to cały czas poważny problem. Jej ofiarami najczęściej są kobiety, ale mężczyźni też! arch. GL/mat. pow. międzyrzeckiego
Od 30 listopada obowiązują nowe przepisy, które mają skutecznie i szybko chronić osoby dotknięte przemocą w rodzinie. Jedna ze zmian to nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez domniemanego agresora.

O tym, że znowelizowane prawo już jest w Międzyrzecu stosowane, informuje nasza komenda w specjalnym komunikacie.

„ Już w dwóch przypadkach podczas interwencji domowej policjanci z Międzyrzecza wykorzystali nowe uprawnienia - wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do lokalu i jego bezpośredniego otoczenia. Wszystko po to, aby natychmiast i jeszcze lepiej chronić osoby dotknięte przemocą”.

Po stronie ofiar

Przypomnijmy: 30 listopada weszły w życie nowe przepisy. Mają one pomóc chronić osoby dotknięte przemocą w rodzinie. Dzięki nim mundurowi mają prawo wydać wobec osoby, stosującej przemoc w rodzinie, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do lokalu i jego bezpośredniego otoczenia.

„Dzięki tym uprawnieniom policjanci bardzo szybko mogą odizolować osobę stosującą przemoc od osoby dotkniętej przemocą. Według przepisów nakaz lub zakaz będzie obowiązywał przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd. O sytuacji powiadamiana jest prokuratura rejonowa, zespół interdyscyplinarny oraz jeżeli w mieszkaniu są osoby małoletnie, to również sąd rodzinny. W okresie obowiązywania zakazu policjanci sprawdzają, czy jest on przestrzegany przez sprawcę przemocy. Jeżeli zakaz nie jest przestrzegany, to zostanie wszczęte wobec niego postępowanie przyspieszone o wykroczenie z art. 66b, za które może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”

– czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

Skala problemu ciągle wielka

Problem przemocy domowej w pow. międzyrzeckim jest cały czas duży. W zeszłym roku (wszystkie dane pochodzą z raportu o stanie powiatu za 2019 r.) założono u nas w sumie 181 niebieskich kart. A jak wynika z raportów, do awantur domowych mundurowi wyjeżdżali aż 1.194 razy. Dotkniętych przemocą było ponad 100 osób, głównie kobiet, choć ofiarami są też mężczyźni.

Więcej danych na temat przemocy domowej w pow. międzyrzeckim znajdziecie na naszych grafikach, które są w galerii.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Policjanci uhonorowani za pomaganie kobietom. Na co dzień pracują w Pszczewie

TRAGICZNY WYPADEK W MIĘDZYRZECZU

Wideo

Dodaj ogłoszenie