Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto niezwykły cmentarz. Obok siebie leżą tutaj Polacy, Niemcy, Powstańcy Wielkopolscy. Wszyscy pochowani prawie w centrum Międzyrzecza

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Ten  cmentarz jest jak zwierciadło historii Ziemi Lubuskiej
Ten cmentarz jest jak zwierciadło historii Ziemi Lubuskiej Dariusz Dutkiewicz/ UM Międzyrzecz
Cmentarz katolicki w centrum Międzyrzecza jest jednym z nielicznych, może jedynym na Ziemi Lubuskiej, gdzie, jak w zwierciadle, odbija się historia naszego regionu. Obok siebie leżą Polacy, Niemcy. Powstańcy Wielkopolscy. Wiele jest grobków dziecięcych. I choć zaledwie kilkanaście metrów od parkanu biegnie szosa, to dzięki temu, że cmentarny mur jest solidny, ceglany, na nekropolii panuje skłaniająca do zadumy cisza…

Do zadumy skłaniają zwłaszcza te małe groby dziecięce z lat po drugiej wojnie światowej, kiedy była już tutaj Polska. Dzieci umierały wówczas z byle infekcji. Pamięć o tych maluchach jednak pomimo upływu lat nie przemija. Na grobie kilkuletniego chłopczyka płonie samotny znicz. A dziecko, jak wynika z tabliczki nagrobnej, zmarło w 1950 r. To 71 lat temu! A ktoś dopiero co zaczynające się, ale zgasłe przedwcześnie życie tego chłopca upamiętnił dziś.

Zobacz także:

Dbają o groby przodków

Idąc cmentarnymi, porośniętymi trawą dróżkami mijamy mogiły Niemców, Polaków. Niektóre już pochłonął czas. Nie rozpozna się po zamazanym napisie, kto pod tym krzyżem leży. Mijające dekady lat wyrównały granice narodowościowe, religijne… Ot, po prostu w tym miejscu spoczywają szczątki człowieka.
Krzyże betonowe przeplatają się drewnianymi, metalowymi. Niektóre leżą powalone wichurą czasu. I trudno się temu dziwić, wszak nekropolię zamknięto jeszcze w 1966 r. Dawno. To 55 lat temu. A jednak są międzyrzeczanie, którzy pomimo, że ich bliscy zmarli dawno temu – czasami żyjących od tych zmarłych dzielą pokolenia – dbają o groby swych przodków.

Zobacz także:

Jest lapidarium, są i młodzi międzyrzeczanie

Od dwóch lat na terenie nekropolii jest też lapidarium. Wzdłuż ceglanego muru ustawiono kamienne tablice z nagrobków cmentarza ewangelickiego, który funkcjonował na terenie pobliskiego parku. Tamta nekropolia została zlikwidowana, mówiąc wprost wyrugowana, przez komunistów w latach 70. Pozostały tablice nagrobne. Dzięki ludziom dobrej woli, takim jak były dyrektor szpitala w Międzyrzeczu, a zarazem radny Leszek Kołodziejczak, przy poparciu samorządu, kamienne tablice znalazły swoje miejsce. No i mamy lapidarium, które podkreśla złożone dzieje tej niezwykłej międzyrzeckiej nekropolii.
A o historii - na tym właśnie cmentarzu tak czytelnej - uczą małych międzyrzeczan nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 3, którzy przyprowadzą dzieci na swoiste lekcje. Jakże uczące. Tym bardziej, że dzieci przed chwilą zapaliły znicze na Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Ale to już osobna historia…

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto