Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych [ZDJECIA]

Dariusz Brożek
Kompania do czerwca 2018 r. pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przygotowywała się do tego przez ponad rok. Jej żołnierze uczestniczyli w szeregu szkoleń specjalistycznych, a następnie w zajęciach zgrywających i certyfikujących pododdział.
Kompania do czerwca 2018 r. pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przygotowywała się do tego przez ponad rok. Jej żołnierze uczestniczyli w szeregu szkoleń specjalistycznych, a następnie w zajęciach zgrywających i certyfikujących pododdział. 17. WBZ
Żołnierze międzyrzeckiej brygady grzali lufy swoich karabinów podczas tzw. strzelań sytuacyjnych.

W szkoleniu wzięła udział 1 kompania piechoty zmotoryzowanej, która wchodzi w skład Sił Odpowiedzi NATO. Areną była natomiast strzelnica bojowa piechoty w Wędrzynie.

Kompania do czerwca 2018 r. pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Przygotowywała się do tego przez ponad rok. Jej żołnierze uczestniczyli w szeregu szkoleń specjalistycznych, a następnie w zajęciach zgrywających i certyfikujących pododdział.

Od stycznia ponad 100 żołnierzy tworzących „sonowską” kompanię uczestniczy w zajęciach, których celem jest sprawdzenie zdolności bojowej żołnierzy, ale przede wszystkim doskonalenie wojskowego abecadła. Ostatnio dowódca pododdziału przygotował dla żołnierzy szkolenie obejmujące cykl strzelań sytuacyjnych.

- Strzelania sytuacyjne pozwalają sprawdzić przygotowanie taktyczne oraz ogniowe żołnierzy. Ze względu na dynamikę strzelania, zaistniała sytuacja wymaga od dowódców i ich żołnierzy niejednokrotnie szybkiego podejmowania decyzji oraz wykorzystania warunków terenowych do zrealizowania postawionego zadania – opisuje dowódca kompanii kapitan Przemysław Beczek.

Zadanie postawione przez dowódcę wydawało się proste. Żołnierze mieli przeprowadzić patrol po wytyczonej drodze i rozpoznać obiekt. Okazało się jednak, że wcale nie jest takie łatwe, miłe i przyjemne. Mundurowi musieli zmierzyć się z ostrzałem przeciwnika, jak również zastawioną na nich z zasadzką.

Podczas szkolenia były ustawione „zasłony” czyli drewniane ścianki. - Zasłony pozwalają na ustawienie prowizorycznego szeregu budynków, dzięki czemu jednocześnie można sprawdzić działanie żołnierzy w terenie lesistym oraz zurbanizowanym – podkreśla instruktor plutonowy Marcel Dewerenda. - Zasłony również służą jako ukrycie Z kolei znajdujące się na nich nieregularne wycięcia wymuszają na strzelcach przyjęcie różnych postaw i prowadzenie ognia w trudnych warunkach.

Kolejnym elementem ćwiczenia było prowadzenie ognia w sekcjach i wzajemna osłona podczas sytuacji awaryjnych. Takich jak zacięcie broni czy wymiana magazynka. Trening obejmował również rzut granatem w różnych postawach. Tutaj także wykorzystane zostały zasłony.

Wszystkie elementy szkolenia poligonowego łączyły zadania, do których pododdział był przygotowywany przez ponad rok i jakie ma realizować w przypadku otrzymania sygnału bojowego.

Zobacz także nowy moździerz samobieżny naszych zołnierzy

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto