MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe znaleziska przy pracach archeologicznych na Wojska Polskiego w Pile. Co to takiego?

Martin Nowak
Martin Nowak
Muzeum Okręgowe w Pile
Do ciekawych rzeczy dokopali się archeolodzy, którzy prowadzą prace wzdłuż ulicy Wojska Polskiego w Pile. Co to za przedmioty i z jakiego okresu czasu pochodzą?

Odkrycia archeologiczne w Pile

Na początku kwietnia tego roku rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania przy al. Wojska Polskiego, placu Zwycięstwa oraz ul. Budowlanych w Pile. Od tego czasu, trwały intensywne prace budowlane m.in. przy rozbiórce starej nawierzchni jezdni. Te przerwano jednak już w pierwszej połowie tego samego miesiąca. Powodem było odkrycie archeologiczne. W ziemi, znaleziono artefakty z czasów II wojny światowej.

- Znaleziono dwa hełmy w bardzo złym stanie - podziurawione, zardzewiałe. Zostały one przekazane do pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Śniadeckich. Trudno jednak powiedzieć, kto je znalazł i w jakim kontekście. Znaczenie przedmiotu wzrasta, jeżeli znany jest jego kontekst. A w tym przypadku go nie znamy... -

mówił Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile.

Prace ekipy archeologów trwają. Udało im się odnaleźć kolejne historyczne pamiątki. Poinformowało o nich Muzeum Okręgowe w Pile.

- W jednym z wykopów elektroenergetycznych odsłonięto pozostałości obiektów – zapewne jam wypełnionych odpadami z warsztatu garncarskiego. Wstępna analiza tak licznie występujących fragmentów ceramiki wskazuje, że pochodzą one zapewne z około XV w., może XV-XVI w. Odkryte obiekty i zawarty w nich materiał archeologiczny związany jest z najstarszym okresem rozwoju ośrodka miejskiego w Pile. A zatem jeszcze sprzed przeorientowania układu urbanistycznego, do którego doszło po katastrofalnym pożarze w 1626 r. W miejscu odkrycia prowadzone będą dalsze prace. Ich rezultaty mogą znacząco uzupełnić dotychczasową wiedzę o najstarszym okresie rozwoju Piły. Wśród innych znalezisk wymienić można także jamy śmietnikowe z pierwszej połowy XX w.

Niedługo po tym odkryciu, pojawiła się informacja o kolejnych znaleziskach.

- Są to kolejne obiekty związane zapewne z działalnością warsztatu garncarskiego z późnego średniowiecza. Występują na odcinku remontowanej ulicy o długości co najmniej 80 metrów. Wśród nich są różnego rodzaju, tak zwane jamy śmietnikowe oraz – być może – pozostałości pieców garncarskich.

Badania archeologiczne prowadzone są w sposób, który minimalizuje ograniczenia w prowadzeniu prac inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto