Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ogniska ptasiej grypy w Lubuskiem. Wirusa stwierdzono w powiecie międzyrzeckim

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ptasia grypa znów zagraża województwu lubuskiemu.
Ptasia grypa znów zagraża województwu lubuskiemu. Pexels
Na terenie województwa lubuskiego stwierdzono nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wykryto je w dwóch gospodarstwach w powiecie międzyrzeckim. Tam wdrożono już wszystkie środki i procedury związane ze zwalczaniem choroby. Wyznaczono też nowe obszary zagrożenia, którymi objęta została również część powiatu gorzowskiego.

Wirus w dwóch gospodarstwach

Na początku listopada na terenie powiatu międzyrzeckiego stwierdzono dwa przypadki grypy ptaków. Najpierw chorobę wykryto w gospodarstwie w Kijewicach, gdzie znajdowało się 1500 indyków rzeźnych oraz ponad 5 tysięcy gęsi rzeźnych. Kilka dni później groźny wirus pojawił się natomiast w jednym z gospodarstw w miejscowości Murzynowo, w którym hodowano ponad 20 tysięcy indyków rzeźnych. Wokół ognisk choroby wyznaczono strefy - zapowietrzoną i zagrożoną, które zostały objęte specjalnymi restrykcjami.

Strefa o promieniu trzech kilometrów

W powiecie międzyrzeckim, w tak zwanym obszarze zapowietrzonym, czyli terenie o promieniu trzech kilometrów wokół ogniska choroby, znalazły się miejscowości: Kijewice, Trzebiszewo, Murzynowo, Rakowo oraz część Skwierzyny. Tam zakazane jest między innymi:

  • wyprowadzanie z gospodarstwa i wprowadzanie do niego drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwach
  • wywożenie lub rozrzucanie ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii
  • organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki
  • wypuszczanie drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego
  • transport mięsa drobiowego z rzeźni, zakładów rozbioru oraz chłodni bez zgody powiatowego lekarza weterynarii
  • targowiskowa sprzedaż mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych i wylęgowych

Zalecane jest również stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, a także wyłożenie mat dezynfekcyjnych.

Ptasia grypa znów zagraża województwu lubuskiemu. Główny Inspektorat Wetreynarii

Strefa zagrożona w dwóch powiatach

Za obszary zagrożone pojawieniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków uznano natomiast miejscowości Osetnica, Gościnowo, Dobrojewo oraz część miejscowości Świniary i Skwierzyna w gminie Skwierzyna. W gminie Przytoczna jest to natomiast część miejscowości Chełmsko i Krasne Dłusko, a w gminie Bledzew - Stary Dworek, Bledzewko oraz część miejscowości Zemsko i Popowo. Obszarem zagrożonym jest również część powiatu gorzowskiego - to miejscowości Stare Polichno, Nowe Polichno, Ludzisławice i część Lipek Wielkich w gminie Santok oraz Borek, Brzozowiec, Deszczno, Maszewo i część miejscowości Glinik, Orzelec, Osiedle Poznańskie i Ciecierzyce w gminie Deszczno.

Nie wolno dotykać i dokarmiać ptaków

Zgodnie z zaleceniami mieszkańcy zagrożonych terenów powinni zrezygnować z dokarmiania ptaków, które sprzyja gromadzeniu się ptactwa i zwiększa ryzyko emisji wirusa. W przypadku znalezienia martwego ptaka powinniśmy poinformować o tym fakcie służby weterynaryjne. Nie należy również zbliżać się do padłych zwierząt ani ich dotykać. Na obszarach uznanych za zagrożone wprowadza się następujące zakazy i nakazy:

  • zakaz trzymania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem lub drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu lub w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa
  • zakaz korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu, chyba że jest to wymagane ze względów związanych z dobrostanem zwierząt w przypadku niektórych gatunków drobiu i zbiorniki te są dostatecznie chronione przed dostępem dzikiego ptactwa
  • zakaz pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo, chyba że woda jest poddawana obróbce zapewniającej inaktywację wirusów grypy ptaków

Ptasia grypa - co trzeba o niej wiedzieć?

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu. Nosicielem wirusów grypy są ptaki dzikie - przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. Drób hodowlany może się zakazić, jeśli korzysta z tych samych zbiorników wodnych albo pastwisk, gdzie bytowały ptaki dzikie. Co ważne - nie musi się to odbywać w tym samym czasie, bo wirus może przeżyć w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni.

WIDEO: Ptasia grypa znów zagraża województwu lubuskiemu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto