Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia św. Wawrzyńca z Goraja i Łagowca. Do czego świętemu ruszt?

Karolina Korenda-Gojdź
Karolina Korenda-Gojdź
Św. Wawrzyniec, Goraj
Św. Wawrzyniec, Goraj Marceli Tureczek
Kapliczki, polne krzyże, figury świętych, to stały element wiejskiego krajobrazu. Niestety zapominamy jakie niosą ze sobą znaczenia, bo coraz słabiej czytamy symbole. Dlatego zadziwiać może widok figury św. Wawrzyńca. To ciekawa historia. Na Ziemi Lubuskiej jest sześć takich figur. Dwie z nich podziwiać można na terenie powiatu międzyrzeckiego. To Wawrzyniec z Goraja i Łagowca. To niepozorne rzeźby z piękną historią i ciekawą symboliką. Do czego świętemu ruszt, którym zdaje się podpierać?

Goraj, gmina Przytoczna:

Rozdał majątek ubogim i zginął

Wawrzyniec to patron tych, których zawody związane są z ogniem. A to w związku z tym jak zginął. Działo się to w III wieku w Rzymie. Jako diakon i zaufany człowiek papieża, zarządzał kościelnym majątkiem. Tymczasem cesarzowi Walerianowi bardzo zależało, aby dobra te przejąć. Sędzia nakazał diakona siec biczami, a następnie rozłożyć go na kracie i tak przypalać ciało, aż męczony odpowiedział, co zrobił ze skarbami. Problem polegał na tym, że Wawrzyniec rozdał je biedakom. Żadnych informacji swym katom nie zdradził. Umarł w męczarniach. Tak został świętym. I w związku z tą historią przedstawiany jest w stroju diakońskim z kratą - rusztem, na którym był męczony, z palmą męczeństwa lub z torebką na pieniądze.

Wawrzyniec należał kiedyś do bardzo popularnych świętych. Powstało wiele świątyń poświęconych św. Wawrzyńcowi i przydrożnych kapliczek. Na Ziemi Lubuskiej do naszych czasów zachowało się sześć - w Babimoście, Dryżynie, Ługach, Popowie, Goraju i Łagowcu.

Święty z Goraja

Kamienna figura św. Wawrzyńca stoi w Goraju obok kościoła parafialnego pw. Trójcy Świętej, na wysokim, czworobocznym postumencie z cegły. Na rzeźbie widać pozostałości farby. Święty ubrany jest w strój diakona. Trzyma palmę w prawej ręce, a rękojeść żelaznej kraty w lewej. Spogląda w stronę starego kościoła, przysłonięty gałęziami drzew. Goraj to niewielka wieś, gdzie architektura z XIX wieku miesza się z blokami z lat 80. i bardziej współczesnym budownictwem. Na takim tle św. Wawrzyniec prezentuje się osobliwie.

Święty z Łagowca

O łagowieckiej figurze św. Wawrzyńca wiemy znacznie więcej, dzięki inskrypcji i herbowi na postumencie. Pochodzi z 1743 r. i została ufundowana przez Prokopa Szczanieckiego, starostę gnieźnieńskiego, kasztelana santockiego i kamieńskiego. Upamiętnia przejście rodziny Sczanieckich na katolicyzm i włączenie miejscowego kościoła do parafii w Starym Dworze, właśnie pw. św. Wawrzyńca. Rzeźba stoi na czworobocznym postumencie i na wysokiej kolumnie. Wawrzyniec ubrany jest w strój diakona, trzyma kratę. Obecnie rzeźba wygląda nieco inaczej, niż 300 lat temu. Po wojnie w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła głowa świętego. Ponad 30 lat temu zrekonstruował ją mieszkający w pobliskim Bukowcu rzeźbiarz-amator Zbigniew Gereh, ale kopia odbiega znacznie od oryginału.

Kto zadba o świętych

Niestety żadna z tych rzeźb nie została jeszcze wpisana do rejestru zabytków, a ma to duże znaczenie dla finansowania prac ratunkowych. W takiej sytuacji dużo ważniejsza, niż urzędowe wykazy, jest troska mieszkańców, dla których takie zabytki są po prostu nieodłącznym elementem wsi, o który należy dbać, jak o swoje.

Polecamy również państwa uwadze:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto