Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na zamkniętym cmentarzu powstało niezwykłe lapidarium [ZDJĘCIA]

Redakcja
Na zamkniętym cmentarzu katolickim w Międzyrzeczu powstało Lapidarium według pomysłu pana Leszka Kołodziejczaka.

94 płyty ustawione wzdłuż muru ceglanego z napisami w języku niemieckim robią niesamowite wrażenie. Na zrobienie tak niezwykłego lapidarium musiała być zgoda konserwatora zabytków oraz władz miasta. Różne są relacje mieszkańców miasta Międzyrzecz krytykujące ustawienie tablic z niemieckimi napisami, ale są też i słowa uznania dla tak niezwykłego pomysłu. Przez wiele lat po wojnie na tzw. Ziemiach Odzyskanych z pogardą i brakiem szacunku odnoszono się do pozostawionego tu dziedzictwa kultury niemieckiej, w tym i cmentarzy ewangelickich, bezkarnie plądrowanych i niszczonych Czym jest lapidarium?

Słowo to wywodzi się etymologicznie od łacińskiego lapis, czyli kamień. W interesującym nas kontekście pod pojęciem lapidarium rozumiemy miejsce, gdzie zgromadzone zostały obiekty i/lub elementy sepulkralne, takie jak: nagrobki i ich fragmenty, krzyże, rzeźby nagrobne, pomniki, tablice epitafijne, obramowania grobów, a nawet kaplice cmentarne i mauzolea. Celem tworzenia lapidariów jest ocalenie tego co zostało z nieczynnego bądź częściej ze zlikwidowanego cmentarza. Ich formy są różnorodne, zależne od koncepcji autora projektu. Może to być po prostu kilka/kilkanaście płyt nagrobnych ustawionych obok siebie na niewielkiej przestrzeni lub wmurowanie ich w jakąś konstrukcję architektoniczną.

W przepisach prawnych dotyczących cmentarzy czy ochrony zabytków nie znajdziemy określenia lapidarium. Znajdują się jednak w nich wytyczne związane z ochroną obiektów sepulkralnych w przypadku użycia terenu nieczynnego cmentarza na inny cel, np: „Użycie terenu cmentarnego na inny cel jest dopuszczalne pod warunkiem zachowania pamiątek wartości historycznej, archeologicznej lub artystycznej. Pamiątki te mogą być przeniesione w odpowiednie miejsce za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Lapidarium może znajdować się na terenie dawnego (nieczynnego / zlikwidowanego) cmentarza i zawierać jedynie zachowane nagrobki z danej nekropolii, ale również istnieją lapidaria, gdzie zgromadzone są np. nagrobki z opuszczonych cmentarzy z całej gminy.

WIDEO: Tak wygląda Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto