Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie oficjalnie otwarte! W planach jeszcze kantyna, plac zabaw, parking i wiele innych

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
W piątek (7 października) uroczyście oddano do użytkowania nowy budynek muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie. Dwukondygnacyjny obiekt spełnia kilka funkcji. A to jeszcze nie koniec zmian w MRU!

Nowy budynek muzeum w Pniewie już służy turystom

Budynek służy już i turystom, i pracownikom muzeum. Tuż przy wejściu głównym znajduje się punkt, w którym można zakupić bilety i pamiątki. Nieco dalej rozmieszczone są biura i przejście do szczególnej dumy MRU, czyli upragnionej od dawna sali wystawowej, w której, po rozstrzygnięciu przetargu, staną eksponaty. Na dolnej kondygnacji znajdują się pomieszczenia magazynowe oraz sala multimedialna. Jak mówi dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie Leszek Lisiecki, sala pozwoli na lepsze przedstawianie ciekawych zagadnień, nie tylko związanych z militariami. Pomieszczenie może również spełniać funkcję sali konferencyjnej.

Nowy bunkier w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w Pniewie

Bunkier - bo taką formę przybrał obiekt - musiał zostać dostosowany do ukształtowania terenu, budynek jest niesymetryczny i nieco się zwęża. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 620 metrów kwadratowych. Prace budowlane były realizowane w ramach polsko-niemieckiego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii”, a partnerem w programie zostało muzeum w Seelow w Niemczech. Wartość całego projektu po polskiej i niemieckiej stronie wyniosła 1 mln 700 tys. euro, a dotacja z międzynarodowego programu Interreg VA 1 mln 456 tysięcy euro.

Zmiany w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

Rozbudowa i przebudowa budynku to nie jedyne zmiany, jakie czekają Międzyrzecki Rejon Umocniony. W planach jest również przeniesienie wystawy plenerowej na drugą stronę zapory przeciwpancernej, czyli w okolice zębów smoka. Ponadto dyrektor planuje przygotowanie Lapidarium Pancerza. - To także będzie bardzo ciekawe miejsce, nie mamy wyeksponowanych pancerzy, a posiadamy ich w naszej kolekcji całkiem sporo - mówi. Co więcej, ze względu na liczbę odwiedzających w planach jest budowa nowego, bardzo dużego parkingu. Także istniejąca kantyna, znajdująca się za nowym budynkiem, wymaga powiększenia. - Nie spełnia już tych standardów, których oczekują turyści, a nam również powinno się łatwiej pracować w nowym budynku - mówi Lisiecki. Zaplanowano również powstanie placu zabaw pomiędzy nowym, a starym budynku muzeum i kącika zabaw w obiekcie gastronomicznym. Obecnie trwają też testy kolejki podziemnej.

- Bunkry cieszą militarzystów, ale często przyjeżdżający na wakacje spędzają tu czas rodzinnie. To pora, aby doposażyć i wzmocnić instytucję, która ma największy potencjał turystyczny w tej części Polski - mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. Jak mówi, pierwszym etapem zmian jest edukacja poprzez wystawę, drugim będzie rekreacja, czyli nowa stołówka i plac zabaw. - Chciałbym, aby wszyscy dojrzeli, że to nie tylko fortyfikacja, która przyciąga militarzystów, ale obiekt, który będzie obowiązkowym punktem turystycznym do odwiedzenia w województwie lubuskim - dodaje Lorenz.

Dążymy do poszerzenia i uzupełnienia oferty, bo chcemy, aby była ona skierowana faktycznie do wszystkich, aby każdy znalazł coś dla siebie. Jeżeli ktoś na przykład z przyczyn zdrowotnych nie schodzi pod ziemię, ten czas, który reszta wycieczki spędza tam, on będzie mógł w atrakcyjny sposób spędzić na powierzchni. Tylko podnosząc atrakcyjność obiektu, uzupełniając ofertę, jesteśmy w stanie przyciągnąć tutaj turystów i we współpracy z panem burmistrzem i radnymi udaje nam się to skutecznie robić - mówi dyrektor Lisiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto