Modernizacja oczyszczalni ścieków koło Międzyrzecza coraz bliżej. "Największa inwestycja miejska od 30 lat"

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Koszt przygotowania projektu i modernizacji to niecałe 63 miliony.
Koszt przygotowania projektu i modernizacji to niecałe 63 miliony. Gmina Międzyrzecz
Udostępnij:
Modernizacja oczyszczalni ścieków w pobliżu Międzyrzecza już za pasem! Koło biurowca przedsiębiorstwa wodno - kanalizacyjnego zamontowano pierwsze kontenery dla pracowników, którzy mają przebudować pobliską oczyszczalnię ścieków.

Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, inwestycja umożliwi dalszy rozwój miasta. – Na jej realizację dostaliśmy rekordową dotację w wysokości 41,5 miliona złotych – wylicza samorządowiec.

Niecałe 63 miliony na inwestycję

Za przygotowanie projektu i modernizację oczyszczalni ścieków gmina zapłaci wykonawcy prawie 63 miliony złotych. Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki rekordowej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który przyznał gminie prawie 41,5 miliona złotych. – To będzie największa inwestycja miejska od 30 lat – dodaje Lorenz.

Stanęły kontenery

Zwiastunem prac projektowych i budowlanych są kontenery dla pracowników firmy EkoWodrol z Koszalina, które zamontowano wczoraj w siedzibie Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we wsi Święty Wojciech koło Międzyrzecza.

Oczyszczalnia ścieków koło Międzyrzecza ma mieć większą wydajność

Burmistrz podkreśla strategiczne znaczenie inwestycji dla Międzyrzecza. Jej celem jest zwiększenie wydajności oczyszczalni, która obecnie pracuje na pełnych obrotach, co ogranicza rozwój budownictwa i przemysłu.

Po zakończeniu prac będzie można do niej przyłączyć planowane przez nas budynki wielorodzinne oraz nowe zakłady pracy, które powstaną w Międzyrzeckim Parku Przemysłowym Numer Dwa przy ulicy Rokitniańskiej – zapowiada samorządowiec.

Zobacz też: Oczyszczalnia ścieków w Łężycy

Zakończenie inwestycji za nieco ponad rok

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na maj 2023 r. Prezes MPWiK Bogusław Czop zapewnia, że w trakcie prac budowlanych oczyszczalnia cały czas będzie pracować, dlatego mieszkańcy nie powinni się obawiać utrudnień z odbiorem i oczyszczaniem ścieków.

W gminie niebawem rozpoczną się dwie kolejne inwestycje wodno-ściekowe. Pierwszą z nich będzie budowa kanalizacji w Kęszycy i kolektora tłocznego z tej wsi do oczyszczalni w pobliskiej Kęszycy Leśnej (jej kontynuacją będzie budowa kanalizacji w Nietoperku). Kolejną z nich będzie sieć sanitarna w Międzyrzeczu-Wybudowanie. W tym przypadku rozpoczęcie prac będzie możliwe dzięki zwiększeniu wydajności miejskiej oczyszczalni w Świętym Wojciechu. – Na realizację tych zadań dostaliśmy dwie dotacje o łącznej wysokości blisko 10 milionów złotych – wylicza włodarz miasta.

Źródło: gmina Międzyrzecz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie