Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miniaturowe miasteczko dołączyło do kolekcji Jerzego Jóźwiaka z Nietoperka [ZDJĘCIA]

Aleksandra Gajewska-Ruc
Pan Jerzy już pracuje nad przywróceniem makiecie dawnej świetności.
Pan Jerzy już pracuje nad przywróceniem makiecie dawnej świetności. Aleksandra Gajewska-Ruc
Kolekcję pana Jurka powiększyła imponująca makieta.

W kolekcji pana Jerzego jest już sławna kolejka ogrodowa z wieloma atrakcjami na jej trasie, a także makieta bunkrów wraz z broniącymi umocnień żołnierzami. O niezwykłej pasji byłego kolejarza pisaliśmy już w tygodniku. - Zachęcona artykułem, zabrałam tam synka, który uwielbia pociągi. Było cudnie. Aż ciężko uwierzyć, że gospodarz sam robi takie cuda - pisała do nas Czytelniczka, pani Agata z Międzyrzecza.

Teraz będzie musiała odwiedzić pana Jerzego jeszcze raz, by zobaczyć nowy „kolejowy” nabytek. - Makieta przyjechała do nas z Niemiec, jest dziełem pewnego pasjonata, który szukał dla niej dobrego miejsca na „nowe życie” - mówi Jerzy Jóźwiak i pokazuje nam imponujące miniaturowe miasteczko.

Małe jest piękne
Miejsowość okalają kolejowe tory, po których poruszają się napędzane elektrycznie pociągi. - Kiedyś jeździły po torach automatycznie, działały maleńkie zwrotnice, więc pojazdy mogły się mijać. Chciałbym przywrócić cały mechanizm do dawnej świetności. Nie wszystko działa, więc przede mną sporo pracy - mówi pan Jerzy, który na samo złożenie makiety, ustawienie domów, drzew, samochodów, poświęcił ponad dwa tygodnie.

- Przyjechała do nas w częściach, każdy element był osobno zapakowany. Na ustawienie czekają jeszcze kilkumilimetrowe figurki ludzi, które trzeba umieszczać na makiecie za pomocą pęsety - opowiada gospodarz.

W kolejowym miasteczku tętni życie. Jest tu kościół, remiza strażacka, cukiernia i sklep oraz uliczki pełne domów z ogródkami, w których rozgrywają się scenki z życia. Tu gospodyni rozwiesza pranie na sznurze, tam znów przejeżdżają rowerzyści. Jest nawet dom w budowie, a na rusztowaniu pracują robotnicy. Wszystko to w skali 1:87 (domy mają po kilka cm wysokości).

Makieta z historią
- Dziś makiety przeżywają renesans, cieszą się wielkim zainteresowaniem - mówi pan Jerzy.

Jak to się stało, że tak misternie wykonane dzieło zmieniło właściciela? Twórcą makiety jest Niemiec pochodzący ze Świniar (w gm. Skwierzyna), który mieszkał tam przed wojną. Jego historii szukajcie w kolejnych wydaniach „Głosu Międzyrzecza i Skwierzyny”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto