Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy pamiętają o bohaterskich powstańcach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dariusz Brożek
Odsłonięcie odbyło się w asyście kompanii honorowej wystawionej przez stacjonujący w Skwierzynie 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej - z salwą honorową i apelem poległych. O patriotyczną oprawę zadbali też uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych, który przygotowali polską flagę o długości 50 m. i podczas uroczystości stanęli z nią wokół pomnika.
Odsłonięcie odbyło się w asyście kompanii honorowej wystawionej przez stacjonujący w Skwierzynie 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej - z salwą honorową i apelem poległych. O patriotyczną oprawę zadbali też uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych, który przygotowali polską flagę o długości 50 m. i podczas uroczystości stanęli z nią wokół pomnika. Dariusz Brożek
W Skwierzynie odsłonięto Pomnik Pamięci, poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, którzy na początku drugiej wojny światowej zostali osadzeni w obozie karnym w tym mieście, a następnie wymordowani przez hitlerowców.

Pomnik stanął w Parku Konstytucji Trzeciego Maja. Powstał z inicjatywy władz miejskich.

- Jego odsłonięcie wpisuje się w dwie ważne rocznice. Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zaznaczał burmistrz Lesław Hołownia, który kieruje komitetem budowy pomnika.

W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców oraz wielu gości. M.in. wicewojewoda Robert Paluch, przedstawiciele ościennych gmin i władz powiatu oraz wnukowie powstańców, którzy zginęli w skwierzyńskim obozie.

Odsłonięcie odbyło się w asyście kompanii honorowej wystawionej przez stacjonujący w Skwierzynie 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej - z salwą honorowa i apelem poległych. O patriotyczną oprawę zadbali też uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych, który przygotowali polską flagę o długości 50 m. i podczas uroczystości stanęli z nią wokół pomnika.

Autorem pomnika jest rzeźbiarz Adam Ratkowski ze Strzegomia. Jego dzieło składa się z trzech części. Na dwóch blokach o kilkumetrowej wysokości wykuł postaci powstańców. Na pierwszej przedstawił ich w mundurach z 1918 r., a na drugiej jako więźniów hitlerowskiego obozu. Za nimi stoi naturalnej wielkości powstaniec z karabinem w dłoniach.

Zobacz relacje z wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Międzyrzeczu

Pomnik poświęcony jest Powstańcom Wielkopolskim, którzy pod koniec 1918 r. ruszyli do walki o polskość Zachodniej Wielkopolski. Niestety, mimo ich bohaterskiego zrywu w 1919 r. na mocy Traktatu Wersalskiego ówczesne powiaty skwierzyński i międzyrzecki zostały przyłączone do Niemiec. Do polskiej Macierzy wrócił natomiast powiat międzychodzki. Po rozpoczęciu drugiej wojny światowej i zajęciu Międzychodu, Niemcy deportowali powstańców do obozu karnego, prowadzonego przez gestapo w Skwierzynie. Część z nich została tam zamordowana, pozostali zginęli w forcie siódmym cytadeli poznańskiej.

- To mało znany fragment historii tego miasta - zaznacza międzyrzecki regionalista Andrzej Chmielewski, który pracuję nad książką o pionierach, którzy w 1945 r. osiedlili się w Skwierzynie i przywrócili miastu polskość.

Więcej na ten temat w środę, 12 września, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto