Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz walczy ze smogiem! Likwidują stare piece. Dla mieszkańców to wybawienie, bo nie trzeba wnosić węgla i wynosić popołu

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
W nowych blokach komunalnych ,,kopciuchów'' nie ma. I gmina dąży do tego, aby nie było ich w całym mieście.
W nowych blokach komunalnych ,,kopciuchów'' nie ma. I gmina dąży do tego, aby nie było ich w całym mieście. Dariusz Dutkiewicz
Rozpoczęło się przyłączanie kamienic do miejskiej sieci ciepłowniczej. To pierwsza odsłona gminnego programu walki ze smogiem. Do wiosny do sieci przyłączonych zastanie ponad sto mieszkań. Gmina dostała na to dotację w wysokości jednego miliona złotych.

Przez lata rodziny mieszkające w budynku przy ul. Libelta ogrzewały mieszkania piecami. Wiązało się to m.in. z przynoszeniem opału, usuwaniem popiołu i oczyszczaniem instalacji grzewczych, co było szczególnie uciążliwe dla seniorów. To już historia. Zakład Energetyki Cieplnej przyłączył ich kamienicę do sieci ciepłowniczej, dlatego mieszkańcy nie muszą się już martwić o węgiel, czy drewno. – Będą też płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie – zaznacza Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim ratuszu.
Kamienica jest wpinana do sieci ciepłowniczej w ramach gminnego programu walki ze smogiem. – Do wiosny przyłączymy do niej osiem kolejnych budynków, znajdujących się przy ulicach Dąbrowskiego, Kilińskiego i Kazimierza Wielkiego. Dostaliśmy na to prawie milion złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.

Przeczytaj także:

Milion bez grosza

Ostatnie budynki zostaną wpięte do sieci w kwietniu 2022 r. Burmistrz wskazuje na liczne korzyści z tej inwestycji. – Zyska środowisko i mieszkańcy. Nad budynkami przestaną się unosić kłęby trującego dymu, co wpłynie na poprawę jakości powietrza i życia mieszkańców. W sezonie grzewczym podczas zabaw na podwórkach i spacerów będziemy oddychać czystym powietrzem. Równie ważną sprawą jest to, że znacznie wzrośnie bezpieczeństwo pożarowe. Zlikwidowanych zostanie ponad sto pieców, które mogą być źródłem ewentualnych pożarów.
Koszt inwestycji wyniesie 2 mln. 358 tys. zł. Na jej realizację Urząd Marszałkowski przyznał gminie 999 tys. 999 zł, 99 gr. – Czyli milion bez jednego grosza. - Połowę kosztów pokryła dotacja, 30 procent finansuje gmina, natomiast mieszkańcy płacą tylko za przyłączenie ich lokali, co stanowi 20 proc. kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto