Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: panien i kawalerów u nas nie brakuje!

OPRAC.: red.
123 małżeństwa i inne ciekawostki o Międzyrzeczu i całym pow. międzyrzeckim
123 małżeństwa i inne ciekawostki o Międzyrzeczu i całym pow. międzyrzeckim pixabay.com/Grzegorz Walkowski
Mamy w pow. międzyrzeckim coraz więcej seniorów. Osób po 65. roku życia przybywa z każdym rokiem - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co jeszcze znaleźliśmy w raporcie?

Zerknęliśmy do raportu o woj. lubuskim. Sporo tam też - oczywiście - o naszym powiecie. I nie są to najczęściej pozytywne wiadomości...

Międzyrzecz: przybywa seniorów

Co można przeczytać w dokumencie? Choćby to, że o 6,2 proc. wzrósł w pow. międzyrzeckim tzw. współczynnik starości demograficznej. Czyli „udział ludności w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności”. Jak wynika z danych GUS, największy wzrost współczynnika starości w stosunku do 2010 r. wystąpił w Gorzowie Wlkp. (o 7,3 p. proc.). A znaczny był w powiatach: nowosolskim i krośnieńskim (po 6,3 p. proc.) i właśnie międzyrzeckim (o 6,2 p. proc.).

Nikłe pocieszenie przynosi jednak informacja o zgonach. W 2019 r. wskaźnik ten w Lubuskiem wynosił 10,9 w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców. I tutaj mieszkańcy pow. międzyrzeckiego mogą szukać nadziei. Bo wśród powiatów województwa lubuskiego „najmniejsze natężenie zgonów zanotowano w powiatach: gorzowskim, zielonogórskim, międzyrzeckim, słubickim oraz w mieście na prawach powiatu Zielona Góra” - informują statystycy.
Ale zaraz okazuje się, że i to „pocieszenie” jest marne. Bo w pow. międzyrzeckim (w stosunku do 2010 r.) o 25 proc. wzrosła śmiertelność z powodu nowotworów (fatalne trzecie miejsce w województwie) i o 17 proc. z powodu chorób układu krążenia (taki fatalny wzrost też daje nam trzecie miejsce w Lubuskiem).

Co ciekawe, nasz powiat jest regionem, gdzie ludzie chętnie zawierają małżeństwa. W pow. międzyrzeckim ten współczynnik wynosi 4,7 na 1.000 osób (a np. w pow. gorzowskim 3,8, a w żarskim 3,9).

Międzyrzecz: kobiety rządzą!

A co ciekawego można wyczytać z opracowania o samej gminie Międzyrzecz? Obecnie (stan na koniec 2019 r.) ma 24.815 mieszkańców, czyli pierwszy raz od niemal dekady jest nas mniej niż 25 tys.
Z tej liczby 51,1 proc. stanowią kobiety, a 48,9 proc. mężczyźni. Średni wiek mieszkańców wynosi 41,4 lat i jest podobny do średniego wieku przeciętnego Lubuszanina i Polaka. 59,9 proc. z nas jest w wieku produkcyjnym, 18,1 proc. w wieku przedprodukcyjnym, a ponad 20 proc. w wieku poprodukcyjnym.

I jeszcze coś o naszym życiu osobistym. Mieszkańcy gminy Międzyrzecz zawarli w 2019 roku 123 małżeństw. A obecnie 30,3 proc. mieszkańców gminy jest stanu wolnego, 54,7 proc. żyje w małżeństwie, 4,9 proc. jest po rozwodzie, a 9,2 proc. pochował już ukochaną osobę.

I na koniec: choć w 2019 r. urodziło się w naszej gminie 216 dzieci, w tym (56 proc. z nich to chłopcy), to mamy - cały czas, niestety - ujemny przyrost naturalny.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto