Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: osada Winnica. Jakie kryje tajemnice?

Redakcja
Karolina Korenda-Gojdź
Winnica. W średniowieczu była to osada, której mieszkańcy pracowali na potrzeby międzyrzeckiego zamku. Później rozwinęła się w osobną wieś. Teraz większości z nas kojarzy się jedynie z nazwą ulicy w Międzyrzeczu. A to bardzo ważny dla poznania dziejów Międzyrzecza obszar. Czy w dzieje Winnicy wpisana jest historia Pięciu Braci Męczenników? I czy nazwa dobrze sugeruje, że produkowano tam wino? Jest wiele pytań i wiele różnych dopowiedzi, podpartych dowodami lub nie.

Ulica Winnica, Międzyrzecz:

Miłośników lokalnej historii odsyłamy do wydanej w ubiegłym roku książki dr. hab. Marcelego Tureczka, poświęconej dyskusji o lokalizacji klasztoru Pięciu Braci Męczenników. Temat Winnicy i międzyrzeckiego zamku przewija się tam często, bo są to kluczowe zagadnienia dla poznania dziejów ziemi międzyrzeckiej w średniowieczu.
Polecamy:
Marceli Tureczek, Quae Mezerici dicitur. Międzyrzecz w kręgu dyskusji nad eremem Pięciu Braci Męczenników i początkami polskiego chrześcijaństwa, Toruń 2019.

Na potrzeby zamku

Osada Winnica powstała prawdopodobnie w XI wieku, jako osada służebna dla grodu, później dla zamku. W następnych wiekach działał tam folwark. Osada rozrosła się na tyle, że stała się osobną wsią. W 1923 roku przyłączono ją do Międzyrzecza.

Klasztor i Bracia Męczennicy

Jeśli przyjmiemy założenie, że Bracia Męczennicy byli rzeczywiście międzyrzeccy, czyli, że na terenie obecnego Międzyrzecza lub we wsi Święty Wojciech znajdował się ich klasztor, pozostaje jeszcze problem, gdzie był zlokalizowany. Międzyrzecz jest słabo zbadany przez archeologów. W źródłach pisanych też nie znajdziemy jednoznacznych odpowiedzi. Ale średniowieczna Winnica idealnie spełniała warunki na założenie pustelni czy klasztoru. Niedaleko od zamku, ale na skraju puszczy, nad rzeką. Wiele przemawia za tym, że na terenie Winnicy powstał klasztor Pięciu Braci.

Winnica, ale niekoniecznie z winem

Nazwa sugeruje, że na terenie tej osady, a później wsi, uprawiano winorośl. Ale dowodów na to jednoznacznych nie mamy. Warto jednak wspomnieć, że archeolodzy, w czasie badań prowadzonych w okolicach międzyrzeckiego zamku natrafili w warstwach odpowiadających średniowiecznemu osadnictwu na pestki winogron. To jedyny ślad, źródła pisane nic na ten temat nie mówią.

Polecamy również państwa uwadze:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto