Międzyrzecz: na cmentarzu znicze dostaną drugie życie

OPRAC.: red.
Na międzyrzeckim cmentarzu jeszcze w tym roku stanie zniczodzielnia. Czyli regał, dzięki któremu będzie można podzielić się niepotrzebnymi zniczami. Podobne stojaki są w wielu innych miasta w regionie, m.in. w Strzelcach Krajeńskich
Na międzyrzeckim cmentarzu jeszcze w tym roku stanie zniczodzielnia. Czyli regał, dzięki któremu będzie można podzielić się niepotrzebnymi zniczami. Podobne stojaki są w wielu innych miasta w regionie, m.in. w Strzelcach Krajeńskich pixabay.com/Artur Anuszewski
Pomysł jest prosty: po co wyrzucać ładne znicze po wypaleniu wkładu, skoro ktoś inny może je wykorzystać? Tzw. zniczodzielnie powstały już na wielu cmentarzach. Teraz podobna będzie także na międzyrzeckiej nekropolii.

Taką propozycję w interpelacji zgłosił radny Andrzej Chmielewski. Ale w piśmie już na samym wstępie podkreślił, że to prośba w imieniu mieszkańców, bo podobne głosy - by zniczodzielnia powstała - słychać od dłuższego czasu.
Nie ma się co dziwić: podobne przedsięwzięcia niewiele kosztują, a sprawdziły się już na wielu cmentarzach w całym kraju (w tym także w Gorzowie czy Strzelcach Krajeńskich).

Mniej śmieci i pomoc dla innych

Na czym polega cały pomysł? Na tym, by nie marnować tego, co jeszcze może posłużyć innym i jednocześnie ograniczyć ilość śmieci. Działa to tak: masz piękny znicz. Wypalił się w nim wkład. Zamiast jednak wyrzucać szklaną czy plastikową „obudowę”, zostawiasz ją na regale zniczodzielni. Dzięki temu ktoś inny może kupić tylko wkład i wykorzystać znicz, który ty zostawiłaś/zostawiłeś.
Jak wynika z odpowiedzi na interpelację A. Chmielewskiego, której udzielił zastępca burmistrza Tomasz Markiewicz, stojak/regał na znicze stanie na międzyrzeckim cmentarzu „do końca bieżącego roku”.

Czytelnicy zgodnie: super!

Pomysł przedstawiliśmy naszym Czytelnikom na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Na kilkadziesiąt komentarzy były niemal same pozytywne. Międzyrzeczanie pisali: „Brawo”, „Super”, „Nareszcie”. Pani Małgorzata stwierdziła: - Wreszcie. Czas najwyższy.
https://www.facebook.com/glosmiedzyrzecza/posts/3689816441102755

A niektórzy z Czytelników zapewniali, że regał na znicze na pewno się sprawdzi. Czytelnik Patryk napisał: - W Grodzisku Wielkopolskim, gdzie mieszkam, już od prawie roku na cmentarzu coś takiego funkcjonuje. Jest kilka takich regałów na znicze. I zdaje to egzamin. Sporo ładnych zniczy jest odkładanych na te regały i ludzie często po nie sięgają, by wykorzystać na innych grobach. Także inicjatywa jak najbardziej pozytywna. I jeśli chodzi o Grodzisk, to mieszkańcy u nas to chwalą.
A Oliwia dodała: - W Przytocznej stoi taki regał już od kilku miesięcy. Sprawdza się, ludzie chętnie korzystają i tym samym jest mniej śmieci. Nowoczesny ekopomysł.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie