MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: mieszkańcy Obrzyc mają dość dziur w ulicach. Kto je naprawi?

Redakcja
google streetview
- Piszecie o kolejnych planowanych albo już rozpoczynających się remontach dróg. A kiedy urzędnicy z Międzyrzecza wezmą się za nasze? – pyta mieszkaniec Obrzyc. Sprawdziliśmy: nie wezmą, bo to nie są drogi gminy.

Ulice i uliczki w Obrzycach (to szpitalny kompleks na rogatkach Międzyrzecza, połączony z zabudowaniami mieszkalnymi, jest tam także szkoła) faktycznie są w złym stanie. Momentami to… więcej łat niż samej jezdni. Do tego dochodzą dziury, nierówności, wyszczerbione krawężniki i nierówne chodniki. A jak popada i są kałuże, to człowiek nie wie, czy wjeżdżając w jedną z nich nie urwie koła. – Tymczasem władze Międzyrzecza chwalą się kolejnymi remontami dróg, tylko jakoś nigdy nie w Obrzycach – skarży się Czytelnik (dane do wiadomości redakcji).
Sprawdziliśmy: urzędnicy nie naprawiają tam jezdni, bo to nie ich teren. Obrzyce należą bowiem do Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Zapytaliśmy więc w tej instytucji, czy i kiedy mieszkańcy Obrzyc (ale też pracownicy szpitala czy odwiedzający placówkę) mogą liczyć na remonty dróg. Rzecznik Michał Iwanowski odpowiedział: „ Owszem, właścicielem nieruchomości jest urząd, ale nieruchomości oddane są szpitalowi w nieodpłatne użytkowanie. Zatem jeśli chodzi o stan dróg trzeba zwrócić się do dyrekcji szpitala. W minionym roku ze strony dyrekcji nie wpłynął żaden wniosek do zarządu województwa o pieniądze na remont dróg wewnętrznych na terenie placówki”.

No to napisaliśmy w sprawie dróg do kierownictwa szpitala. Odpowiedziała nam Anna Małecka. - Sukcesywnie poszukujemy możliwości pozyskania pieniędzy na ich gruntowny remont. Mamy już kalkulacje cenowe od firm budowlanych, określających zakres i koszt remontów. Szacunkowy koszt naprawy i remontu wszystkich dróg na terenie szpitala o długości ok. 4 km wynosi 5,44 mln zł. Dlatego zadanie zamierzamy podzielić na etapy – informuje A. Małecka.

Pomysł jest taki, by najpierw wyremontować odcinek jezdni od skrzyżowania przy budynku administracyjnym nr 40 do jej końca (czyli do oddziału 19a oraz częściowo przy oddziale 9). To w sumie pół kilometra jezdni. Modernizacja tylko tego odcinka pochłonie przynajmniej 680 tys. zł. Kiedy prace będą wykonane? Nie wiadomo. - Prowadzimy rozmowy z samorządowcami i instytucjami na temat możliwości ubiegania się o wsparcie zewnętrzne, w tym ze środków unijnych - informuje A. Małecka.

Szpital podkreśla, że na dziś ma i tak pilniejsze wydatki. Niezwłocznego remontu wymaga
wieża ciśnień, która zapewnia i szpitalowi, i mieszkańcom dostawy wody. Na ukończeniu jest dokumentacja projektowa-kosztorysowa, która dokładnie oszacuje koszty remontu, ale wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie znaleźć na ten cel minimum 2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto