Międzyrzecz: mamy zamek jak z Gry o Tron! Pandemia go zamknęła, ale z nami go zwiedzicie!

OPRAC.: red.
Zamek w Międzyrzeczu to historyczna perełka. Teraz jest zamknięty, ale z nami i tak go zwiedzisz: wirtualnie!
Zamek w Międzyrzeczu to historyczna perełka. Teraz jest zamknięty, ale z nami i tak go zwiedzisz: wirtualnie! Grzegorz Walkowski/Tomasz Rusek
Udostępnij:
Międzyrzecki zamek to perełka w skali regionu, ale i wyjątkowy zabytek w skali całego kraju. Jest częścią muzeum, które… właśnie zostało zamknięte na cały miesiąc.

W komunikacie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego czytamy, że placówka ”wraz z zamkiem w Międzyrzeczu jest nieczynna dla zwiedzających od dnia 3 listopada do dnia 30 listopada 2020 roku”. To zarządzenie dyrektora z dnia w sprawie trybu pracy w okresie pandemii covid-19 oraz na czas prowadzonych prac remontowych w budynku głównym.

Zamek w Międzyrzeczu: miejsce z historią

Ale spokojnie! U nas – na portalu Międzyrzecz Nasze Miasto - muzeum jest otwarte cały rok i całą dobę. Zamek też. A musicie wiedzieć, że to wyjątkowa budowla.

"Historia zamku w Międzyrzeczu sięga IX w. kiedy nasi przodkowie wybudowali gród u ujścia Paklicy do Obry (pisaliśmy o tym na naszym portalu wiele razy, ale przypomnijmy raz jeszcze). Położenie ufortyfikowanej osady zdecydowało o jej nazwie - Międzyrzecz. Mieszkańców chronił wał ziemny, a także nurty rzek i bagna. W 1001 r. w pobliżu osiedlili się benedyktyńscy mnisi, którzy zostali zamordowani w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r. i potem trafili do panteonu świętych.
Niemiecki kronikarz Thietmar odnotował, że podczas rajdu na Poznań król niemiecki Henryk II zatrzymał się w klasztorze świętych braci i z szacunku dla ich prochów nakazał oszczędzić pobliski Międzyrzecz. Potem gród zajęli Pomorzanie. Odbił go w 1094 r. Bolesław Krzywousty. W połowie XIV w. z rozkazu ówczesnego króla Kazimierza Wielkiego w miejscu wałów ziemnych wzniesiono mury z kamieni i cegły. I tak rozpoczęła się historia międzyrzeckiego zamku”.

Zamek w Międzyrzeczu: klikasz i jesteś w środku

Pomimo zamknięcia muzeum i zamku, nadal można je zwiedzać. Obie budowle zostały bowiem przeniesione do świata cyfrowego. Tzw. wirtualny spacer (tu prezentujemy niewielkie fragmenty wycieczki) został wykonany pro bono przez mieszkańców Międzyrzecza. „Składamy serdeczne podziękowanie za realizację tego wspaniałego projektu firmom 3sixty.pl - Spacery wirtualne oraz Borowiak Interior&Real Estate Photographer” – czytamy na stronie muzeum.

Tam też możecie wirtualnie pospacerować. Warto!

A jeśli wolicie obejrzeć zamek i okolice z lotu ptaka, zobaczcie galerię zdjęć autorstwa Grzegorza Walkowskiego.

Wideo

Dodaj ogłoszenie