Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: jezioro Głębokie coraz płytsze. Jego ratowanie będzie w strategii województwa? [GALERIA]

oprac. (red)
Jezioro Głębokie znika w oczach. Alarmujemy o tym od lat. Władze Międzyrzecza zabiegają, by ratowanie jeziora (i innych zbiorników w regionie) było jednym z najważniejszych zadań władz woj. lubuskiego. W zestawieniu prezentujemy zdjęcia z ostatnich lat i (od połowy galerii) fotografie z jesieni 2019 r.
Jezioro Głębokie znika w oczach. Alarmujemy o tym od lat. Władze Międzyrzecza zabiegają, by ratowanie jeziora (i innych zbiorników w regionie) było jednym z najważniejszych zadań władz woj. lubuskiego. W zestawieniu prezentujemy zdjęcia z ostatnich lat i (od połowy galerii) fotografie z jesieni 2019 r. Grzegorz Walkowski/archiwum GL
– Liczymy, że uda się zapobiec degradacji tego akwenu. Potrzebne są wspólne działania wielu różnych instytucji i „zielone światło” z Warszawy. Lekarstwem mogą być zapisy w strategii, które umożliwią przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych, melioracyjnych i retencyjnych – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Międzyrzecz aktywnie zabiega o wpisanie istotnych dla miasta i gminy inwestycji (i zamierzeń) w przygotowywanej właśnie strategii rozwoju woj. lubuskiego. Jak informuje ratusz, zabiegi te dotyczą m.in. wpisania do dokumentu kilkunastu punktów, w tym utworzenia Muzeum Pożarnictwa; remontu, przebudowy i modernizacji Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego czy budowy wschodniej obwodnicy miasta i mostu drogowego na Obrze.

Jeden ze zgłoszonych zapisów dotyczy jeziora Głębokiego. Przepiękny akwen z roku na rok ma coraz mniej wody. Widać to po plaży, która w ciągu pięciu lat powiększyła się o wiele metrów (bo spadł poziom wody - polecamy galerię autorstwa Grzegorza Walkowskiego z jesieni 2019 r., dla porównania dodaliśmy też kilka zdjęć z wcześniejszych lat). Z tego powodu część pomostu stoi w piachu. A radni zabiegają o podjęcie czynności, które powstrzymają degradację kąpieliska. Tym bardziej, że Głębokie jest superczyste i co roku przyciąga tysiące turystów.

W komunikacie z ratusza dotyczącym strategii czytamy:
"Burmistrz wskazał na problem stepowienia regionu, czego namacalnym dowodem jest spadek poziomu wody w jez. Głębokie oraz w wielu innych akwenach regionu. – Liczymy, że uda się zapobiec degradacji tego akwenu. Potrzebne są jednak wspólne działania wielu różnych instytucji i przysłowiowe „zielone światło” z Warszawy. Lekarstwem mogą być zapisy w strategii, które umożliwią przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez budowę obiektów hydrotechnicznych, melioracyjnych i retencyjnym – mówi R. Lorenz".

Też na to liczymy!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skwierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto