Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: czyja jest ścieżka na Głębokie? Nikt się do niej nie przyznaje! [GALERIA]

Redakcja
Trasa rowerowa prowadząca do jeziora Głębokiego woła o remont...
Trasa rowerowa prowadząca do jeziora Głębokiego woła o remont... Rowerowy Międzyrzecz
Rowerzyści mają szczerze dość zniszczonej trasy rowerowej na popularną plażę przy jeziorze Głębokim. Tylko kto miałby ją naprawić? Gdy postanowiliśmy to sprawdzić, okazało się, że ścieżka jest... tak jakby niczyja.

Mowa o asfaltowym dywaniku, który ciągnie się poboczem, przy samym lesie, od samego Międzyrzecza aż do ośrodka wypoczynkowego na Głębokim. To naprawdę długa trasa - od stacji Orlen na rogatkach miasta do skrętu na plażę mierzy aż cztery kilometry. Zbudowała ją generalna dyrekcja dróg jeszcze w latach 70. Wtedy trasa dla rowerów ciągnęła się wzdłuż krajowej trójki. Gdy wybudowano trasę szybkiego ruchu S3, stara „trójka” straciła na znaczeniu, ale ścieżka rowerowa wciąż była popularna i jest do dziś. W ciepłe dni jeżdżą nią każdego dnia dziesiątki osób. Problem w tym, że stan asfaltowej nikt pozostawia wiele do życzenia.

Marzenie wielu ludzi
- Przejazd po tej ścieżce zwykłym rowerem szosowym to masochizm. Trasa przy prędkościach powyżej 15km/h to już raczej droga pod rower MTB. Dzieci czy osoby dorosłe na miejskich rowerach często wybierają więc szuter przy obwodnicy, bo jest on nawierzchnią dużo bardziej wygodną - mówi GL Łukasz z ekipy Rowerowy Międzyrzecz.
Dodaje, że nie chodzi tylko o komfort jazdy, ale wprost o bezpieczeństwo. Wyjaśnia, że na asfaltowej trasie są miejsca, gdzie korzenie powybijały nawierzchnię na 5 a nawet 10 cm. A najechanie na takie wybrzuszenie, zwłaszcza gdy dookoła jest masa szyszek, już pachnie upadkiem. Dlatego on sam poleca ludziom raczej przejazd ścieżką techniczną przy S3. Choć nie kryje, że wygodna, bezpieczna i równa trasa rowerowa na Głębokie to marzenie nie tylko rowerzystów ale i piechurów czy rolkarzy.

Skomplikowane procedury
Czyli rozwiązanie jest proste: remont. Tylko kto miałby go wykonać? Anna Jakubowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała nas, że wraz z uruchomieniem S3 stara trójka wraz z trasa rowerową stała się drogą gminną.
Jednak w gminie zapewniają, że... to nie oni są właścicielem trasy dla rowerów. - Teren, na którym znajduje się ścieżka, należy do Skarbu Państwa i zarządzany jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe - zapewnił Dariusz Brożek, który w międzyrzeckim ratuszu odpowiada za kontakty z mediami.
No to zwróciliśmy się do Lasów Państwowych. Jednak tam nas poinformowano, że trasa dla rowerów nie jest ich! Nadleśniczy Jerzy Pawliszak zapewnił, że ma na to dokumenty (m.in. z GDDKiA). O pomoc poprosiliśmy więc starostwo. Tam też wskazano na gminę. Ponieważ - jak wynika z pism m.in. wojewody lubuskiego - stara trójka z automatu miała się stać drogą gminną, gdy otwarto nową S3.

Ogólnopolski problem
Kłopot z przejmowaniem przez samorządy dawnych dróg krajowych ma wymiar ogólnopolski. Badała to m.in. Najwyższa Izba Kontroli. Jak wynika z zeszłorocznego opracowania NIK, samorządy nie palą się do przejmowania tzw. starodroży, ponieważ nie idą za tym żadne pieniądze, a jedynie obciążenia: gminy muszą remontować, odśnieżać, oświetlać drogi, które z dnia na dzień z krajówek stały się trasami gminnymi.
- Część nowych zarządców dróg podejmowała próby zablokowania lub opóźniania ich przejęcia. Nierzadko kłopotem był nieuregulowany stan prawny gruntów na których znajdowały się przekazywane drogi - czytamy w raporcie.

Co więc będzie z trasą rowerową na Głębokie?
Gmina wystąpiła do sądu z wnioskiem o wpisanie jej jako właściciela drogi do księgi wieczystej z mocy prawa i czeka na stosowną decyzję. Dopiero po przejęciu drogi i pasa technicznego, będzie mogło dojść do tzw. okazania granic między działkami, które gmina przejmie od Skarbu Państwa i nieruchomościami należącymi dla Lasów Państwowych oraz ostatecznej weryfikacji przebiegu ścieżki, której przebieg obecnie nie jest jednoznaczny do ustalenia.
I najszybciej wtedy - po uporządkowaniu sytuacji prawnej - będzie można myśleć o remoncie trasy rowerowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto