Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie z tytułem Człowieka 30-lecia Wolnej Polski

Marzena Toczek, lubuskie.pl
Uroczystość wręczenia Lubuszanom tytułów: Człowiek 30-lecia Wolnej Polski. 9 listopada 2019
Uroczystość wręczenia Lubuszanom tytułów: Człowiek 30-lecia Wolnej Polski. 9 listopada 2019 Krzysztof Kubasiewicz, lubuskie.pl
W piątek 8 listopada, wybrani Lubuszanie otrzymali tytuły Człowieka 30-lecia Wolnej Polski. Uroczystość połączona była z koncertem w Filharmonii Zielonogórskiej.
Trwa głosowanie...

Czy lubisz patriotyczne pieśni?

- Dziś łączy nas niezwykłe uczucie – miłość do naszej ojczyzny, biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. To dzięki naszym przodkom, ich odwadze i wielkiej wierze, dzisiaj możemy w pokoju świętować razem 101. rocznicę niepodległej ojczyzny - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. W tym roku koncert był także okazją do innej, wyjątkowej uroczystości - wręczenia tytułów Człowieka 30-lecia Wolnej Polski.

Skąd pomysł na tytuł

W tym roku mija dokładnie 30 lat od pierwszych wolnych wyborów w Polsce. 30 lat temu Polacy po raz pierwszy wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli urządzać swoją ojczyznę po swojemu. Te 30 lat to wielkie zmiany – także dla regionu lubuskiego. - Ten rok jest jednak wyjątkowy, świętujemy także 30-lecie wolnej, odrodzonej Polski. W 1989 roku, my, Polacy zrobiliśmy razem rewolucję społeczną. Bo tylko dzięki prawdziwym wartościom możemy budować razem lepsze jutro. Tu, w naszej małej ojczyźnie – w regionie lubuskim - budujemy razem mądry, inteligentny region, który łączy; region, który jest blisko mieszkańców i który jest silny społecznie - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Jednak nic nie dzieje się samo. Te zmiany to zasługa ludzi. I to właśnie tych, którzy przez te 30 lat najbardziej przyczynili się do rozwoju regionu wyróżniono tytułem Człowieka 30-lecia Wolnej Polski.
NAGRODZENI NAUCZYCIELE

Zaszczytny tytuł otrzymali:

  • Czesław Grabowski - dyrygent, kompozytor, profesor muzyki i pedagog; dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej; ambasador kultury polskiej w Niemczech; organizator i dyrektor wielu międzynarodowych wydarzeń, takich jak polsko-niemieckie Dni Muzyki nad Odrą. Zasłużony dla rozwoju kultury polskiej, zasłużony dla rozwoju województwa lubuskiego, katowickiego, honorowy obywatel Zielonej Góry; odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
  • biskup dr Adam Dyczkowski - Od 1993 do 2007 roku biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; Honorowy Obywatel Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, doktor honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; w diecezji utworzył Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (1993), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (1994) i Akcję Katolicką (1994). W 1994 przeprowadził Diecezjalny Kongres Rodzin, a w 1997 podejmował w Gorzowie Wielkopolskim papieża Jana Pawła II w trakcie jego VI podróży apostolskiej do Polski; w 1998 roku zaprosił ówczesnych parlamentarzystów na historyczne spotkanie do Paradyża, podczas którego podpisana została umowa Paradyska wnioskująca będąca podstawą powołania województwa lubuskiego
  • Lechosław F. Ciupik - założyciel firmy LfC oraz główny twórca innowacyjnego i unikatowego w skali światowej Systemu Kręgosłupowego DERO, wspierającego leczenie dysfunkcji układu kostno-neuro-mięśniowego człowieka. Od ponad 30 lat jest związany z branżą bioinżynieryjną. Od niemal 30 lat zarządza firmą, szczególnie poświęcając się życiowej pasji – inspirowaniu działalności badawczo-rozwojowej w zakresie bioinżynierii medycznej i wspomaganiu chirurgii, zwłaszcza kręgosłupa. Działalnością naukową i popularyzacyjną w znacznym stopniu przyczynił się do wyniesienia na wyższy poziom polskiej spondyloimplantologii i wprowadzenia polskiej bioinżynierii związanej z chirurgią kręgosłupa na sale operacyjne Europy, USA i innych krajów Świata.
  • Czesław Fiedorowicz - samorządowiec, poseł na Sejm II, III i V kadencji. W 1993 zainicjował powstanie Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, w którym objął stanowisko prezesa konwentu.
  • Michał Kisielewicz - polski matematyk, zainteresowany różnymi aspektami analizy matematycznej, teorii sterowania i optymalizacji; współtwórca i pierwszy rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego; Poza działalnością uczelnianą jest członkiem wielu krajowych towarzystw i organizacji naukowych. W latach 1977-1981 był członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od 1976 do 1987 był prezesem Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał w Komitecie Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Jest również członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • prof. Marian Miłek - inicjator powstanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, w latach 1990-1996 rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, która dzięki jego staraniom przekształcona została w Politechnikę Zielonogórską; w latach 1997-1998 wojewoda zielonogórski; były wiceminister skarbu oraz senator; odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Jacek Sauter - samorządowiec, od początku istnienia samorządu Burmistrz Bytomia Odrzańskiego
  • Jerzy Szymaniuk - dyrygent i kierownik artystyczny zielonogórskich big bandów, od 2002- Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się kompozycją i aranżacją, nauczaniem i upowszechnianiem muzyki jazzowej. Współpracował ze znanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Jest autorem wielu projektów muzycznych, zaaranżował znaczącą ilość programów koncertowych. Jest inicjatorem założenia Zielonogórskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od grudnia 2004 pełni funkcję prezesa. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym, organizowanego przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Green Town of Jazz (2005, 2006).
  • Wadim Tyszkiewicz - samorządowiec, przedsiębiorca, polityk, w latach 2002–2019 prezydent Nowej Soli, senator X kadencji; dzięki jego pracy Nowa Sól jest dzisiaj wzorem dynamicznego rozwoju, stworzył 200 hektarów nowych terenów inwestycyjnych, gdzie powstało od zera kompleksowe uzbrojenie: drogi, woda, kanalizacja, energia, gaz, przyciągnął do miasta ponad 20 nowych fabryk dających kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Zrealizował wiele przedsięwzięć związanych z rzeką Odrą, m.in. zabezpieczenie Nowej Soli przed powodzią, budowa 2 statków turystycznych, 3 portów i 10 przystani rzecznych; pełnił funkcję Prezesa Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, był Członkiem Zarządu Związku Miast Polskich, był współzałożycielem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Miast Nadodrzańskich.
  • Ryszard Wtorkowski - Założyciel i prezes firmy LUG S.A. specjalizującej się w produkcji opraw oświetleniowych; aktywnie wspiera liczne organizacje integrujące środowisko biznesu, nauki i rynku kapitałowego; pełnił funkcję Członka Zarządu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Od września 2008 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. W maju 2011 roku otrzymał nominację na Kanclerza Loży Lubuskiej Business Centre Club i pełnił tę funkcję będąc jednocześnie Wiceprezesem Zarządu BCC do lutego 2013 roku.
  • Józef Zych - polityk i prawnik; poseł na Sejm X, I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji, w latach 1991–1995 i 2004–2005 wicemarszałek Sejmu I, II i IV kadencji, w latach 1995–1997 marszałek Sejmu II kadencji, od 2015 członek Trybunału Stanu; współautor powołania województwa lubuskiego w 1998; sygnatariusz Umowy Paradyskiej

Koncert muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości

Wykonawcy:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
  • Czesław Grabowski – dyrygent
  • Piotr Banasik – fortepian

Program: S. Moniuszko – Uwertura z op. Paria
F. Chopin – Fantazja na tematy polskie A–dur
W. Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego
K. Dębski – Suita z filmu ” W pustyni i w puszczy”

ZOBACZ - GALA BUDOWNICTWA 2019

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuszanie z tytułem Człowieka 30-lecia Wolnej Polski - Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto