Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto poręczy za przedsiębiorcę

Bogumiła Hrapkowicz
Rozmowa z Lilianną Kasprzyk, doradcą klienta w katowickim oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego &nbsp DZ: W jaki sposób Bank Gospodarstwa Krajowego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorców ...

Rozmowa z Lilianną Kasprzyk, doradcą klienta w katowickim oddziale Banku Gospodarstwa Krajowego
&nbsp
DZ: W jaki sposób Bank Gospodarstwa Krajowego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorców potrzebujących poręczeń?

Lilianna Kasprzyk: Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza ponad 20 funduszami celowymi, m.in. Funduszem Poręczeń Unijnych (FPU) oraz Krajowym Funduszem Poręczeń Kredytowych (KFPK) wspierającymi rozwój małych i średnich przedsiębiorstw poprzez bezpośrednie poręczanie kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Ponadto bank jest zaangażowany kapitałowo w 20 regionalnych i lokalnych funduszy poręczeniowych, które jednak nie mogą udzielać poręczeń o wartości przekraczającej 1 mln złotych. Zabezpieczenia większych potrzeb kapitałowych można uzyskać w zarządzanych przez BGK: Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU), bądź w Krajowym Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK).

DZ: Czy uzyskanie poręczenia od BGK jest trudne?

LK: Kredytobiorcy nie muszą samodzielnie ubiegać się o poręczenie z Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU), lub z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK). Wszystkie formalności dokonywane są przez bank, który udziela kredytu. W nim składa się np. wniosek o udzielenie poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu.

DZ: Kto może ubiegać się o poręczenie z tych funduszy?

LK: Z zabezpieczeń z Funduszu Poręczeń Unijnych (FPU) mogą skorzystać wszystkie podmioty realizujące przedsięwzięcie z udziałem środków unijnych, w tym przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Poręczenia lub gwarancje spłaty kredytów udzielane są: wykonawcom przedsięwzięć będącym beneficjentami środków unijnych, na zabezpieczenie kredytu finansującego wkład własny bądź nakłady podlegające refinansowaniu ze środków UE, oraz przedsiębiorcom, którzy uczestniczą w realizacji przedsięwzięcia współfinansowanego z UE jako wykonawcy, podwykonawcy (np. firmy budowlane).

Z kolei o poręczenie lub gwarancję z Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych (KFPK) mogą ubiegać się: przedsiębiorcy (spółki jawne, spółki z o. o., spółki akcyjne), spółdzielnie (w tym mieszkaniowe), o ile mają w statucie wpisaną działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe, stowarzyszenia, fundacje, osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Poręczeniem lub gwarancją mogą być objęte kredyty i pożyczki bankowe zaciągnięte w złotych lub w walucie obcej, przeznaczone na: finansowanie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy, finansowanie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, realizowanie kontraktów eksportowych, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych będących wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych, zorganizowanie własnego miejsca pracy lub założenie spółdzielni przez absolwentów (w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu), zapobieżenie lub usunięcie skutków katastrof naturalnych lub awarii technicznych, noszących znamiona klęski żywiołowej.

DZ: Do jakiej kwoty może poręczyć BGK?

LK: W ramach Funduszu Poręczeń Unijnych udzielane są zabezpieczenia do równowartości 5 mln euro i 80 proc. kwoty kredytu. W przypadku Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych zabezpieczenie może obejmować maksymalnie do 70 proc. kwoty kredytu, lecz nie więcej niż 5 mln euro. Należy dodać, że produkty FPU i KFPK udzielane są także w trybie portfelowym. Poręczenie w ramach portfela kredytowego oznacza, że bank kredytujący, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, samodzielnie podejmuje decyzję o udzieleniu poręczenia. W tym trybie jednak mogą być udzielone tylko poręczenia o mniejszej wartości: w przypadku FPU do 500 tys. euro i 80 proc. kwoty kredytu, a w przypadku KFPK do 100 tys. euro i 60 proc. kwoty kredytu.

DZ: Gdzie można znaleźć więcej szczegółów na temat poręczeń?

LK: Szczegółowe informacje oraz lista banków współpracujących z Krajowym Funduszem Poręczeń Kredytowych i Funduszem Poręczeń Unijnych, znajdują się na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego:

www.bgk.com.pl

Wszelkie informacje są też dostępne pod numerami telefonów 032- 254-10-41 i 032-254-24-86. Przy okazji pragnę poinformować o zmianie siedziby naszego oddziału. Od 2 kwietnia 2007 r. będziemy funkcjonować przy ulicy Podchorążych 1 w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto