Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny numer kwartalnika "Prowincja" już gotowy - w czwartek 19 grudnia spotkanie promocyjne w Sztumie

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Archiwum redakcji "Prowincji"
Wydrukowano już kolejny numer kwartalnika społeczno - kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław "Prowincja". Spotkanie promocyjne odbędzie się w czwartek, 19 grudnia o godz. 18. w sali czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury.

Zamiast przedstawienia zawartości najnowszego numeru pisma poniżej tzw. wstępniak autorstwa Leszka Sarnowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika.

Trzydziesta ósma „Prowincja”
Kolejny rok dobiega końca. Dla naszego kwartalnika to dobry rok, bo dalej istniejemy, dzięki naszym Czytelnikom. Mamy nadzieję, że tak będzie dalej, tym bardziej, że w przyszłym roku obchodzić będziemy nasze skromne dziesięciolecie.
Poezja tym razem autorstwa Andrzeja Lipniewskiego, wybitnego poety żuławskiego, który zmarł w tym roku. Kolejnym fragmentem prozy wraca do nas Michał Majewski, który ponadto urzeka jak zwykle wyjątkowymi zdjęciami magicznej prowincji. Profesor Andrzej C. Leszczyński w przedświątecznym nastroju pisze o stole (także wigilijnym), jako ważnym miejscu celebracji posiłku, ale i spotkania wspólnoty.
Co prawda od rozpoczęcia roku szkolnego minęło już kilka miesięcy, ale z przyjemnością przytaczamy Andrzeja Kasperka w jego mowie do uczniów nowodworskiego liceum, bo to ważny i uniwersalny przekaz, wskazujący młodym ludziom bezcenne drogowskazy.
Seweryn Pauch próbuje wyjaśnić tajemnicze znaki na żuławsko-powiślańskich świątyniach, a Piotr Podlewski odkrywa historyczne atrakcje ziemi sztumskiej, których nie znajdziemy w żadnym z turystycznych przewodników. Bogumił Wiśniewski przypomina zniszczony Kwidzyn w 1946 roku, Alicja Łukawska tym razem o żuławskich „makabreskach”, a Janusz Ryszkowski z żoną Krystyną Błaszczyk-Ryszkowską, odkrywają jedno z rodzinnych archiwów, kreśląc sylwetkę Stefana Kruka, syberyjskiego zesłańca, żołnierz armii Andersa, uczestnika bitwy pod Monte Casino, który osiedlił się w Nowym Jorku.
Grażyna Nawrolska pisze o tajnikach archeologicznej kuchni, Adam Langowski o wyjątkowym piśmie przedwojennym „Mały Polak w Niemczech”, a Jan Chłosta przypomina postać Antoniego Szajka, społecznika i działacza polonijnego z okresu plebiscytów. Leszek Sarnowski, przy okazji wizyty w Sztumie Yael Barzilai z Izraela, przypomina losy jej żydowskiej rodziny Krombach, która mieszkała tu przed wojną. Wiesław Olszewski kontynuuje swoją opowieść o bohaterach niepodległości, tym razem o rodzinie Unrugów. Marcin Owsiński, pracujący na co dzień w Muzeum Stutthof i mieszkający w Sztutowie, w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu wojny, przenosi nas w dramatyczny rok 1939, kiedy właśnie w jego miejscowości budowano „miejsce przeklęte”.
Krzysztof Czyżewski i Paweł Zbierski zapraszają nas w kolejne podróże po świecie ludzi i idei. Muzyczne rarytasy recenzuje Wacław Bielecki, a Andrzej Kasperek wiedzie nas tropem wybitnego pianisty jazzowego Leszka Możdżera, tym razem nie do światowych filharmonii, a za więzienne mury.
W „Galerii Prowincji” prezentujemy malarstwo Małgorzaty Zatorskiej z Kwidzyna, która swoje miasto (i nie tylko) postanowiła utrwalać na płótnie przy pomocy… kawy. „Z pamiętnika fotosnajpera” to autorska strona Piotra Opaciana, podróżnika i fotografika. W „Zaczytanej prowincji” swoją bibliotekę i lektury opisuje nasz redakcyjny kolega Piotr Napiwodzki, a w nowej serii „Młodzi piszą” publikujemy opowiadanie Michała Więckowskiego z Dzierzgonia.
Kiedy kilka miesięcy temu witaliśmy się na obchodach 90.lecia polskiej szkoły w Starym Targu ze Zbigniewem Jujką, wybitnym rysownikiem, nie sądząc, że w krótkim czasie przyjdzie nam się z nim żegnać. Przypominamy zatem Jego sylwetkę, w rozmowie z historykiem Adamem Langowskim i uczniami szkoły w Starym Targu.
Niech ten rok będzie dla Państwa miłym wspomnieniem, nowy - ciekawym wyzwaniem, a wigilijna wieczerza okazją do rozmów i bliskości.

To wstępniak Leszka Sarnowskiego. Przypominamy - spotkanie promocyjne w czwartek, 19 grudnia o godz. 18. w Sztumskim Centrum Kultury. Na miejscu można będzie nabyć aktualny i archiwalne numery kwartalnika, także książki wydane w ramach Biblioteki "Prowincji".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto