Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochasz przygodę i adrenalinę? Zostań żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej [GALERIA]

kpt Marcin MISIAK, ppor. Anna JASIŃSKA
Skwierzyna - to tutaj formuje się batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Skwierzyna - to tutaj formuje się batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. materiały WOT
Skwierzyna - to tutaj formuje się batalion lekkiej piechoty, wchodzący w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Trwa rekrutacja do 151. batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie. To ogromna szansa dla mieszkańców województwa lubuskiego, by spełnić swoje marzenia i zostać żołnierzem, nie rezygnując przy tym ze swojej dotychczasowej aktywności w pracy.

Ósemka albo szesnastka

Skwierzyński batalion lekkiej piechoty tymczasowo zostanie podporządkowany pod 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. W grudniu startuje pierwsze szkolenie wyrównawcze (tzw. „ósemka”), skierowane do osób, które w przeszłości przeżyły przygodę z wojskiem i zdecydowały się na powrót do służby. Prowadzona jest również rekrutacja dla kandydatów, którzy nigdy nie nosili munduru i nie składali przysięgi wojskowej. Dla nich dedykowane jest szesnastodniowe szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastka”).

Szkolenie podstawowe polega na nauce posługiwania się bronią, taktyce, topografii, czy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatni dzień szkolenia to tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian wyszkolenia każdego terytorialsa (dla tych, którzy dotrwają do końca). Taki trening wojskowy, to dopiero wstęp do szkolenia zasadniczego, które trwa trzy lata. Dopiero wtedy żołnierz WOT uznawany jest „combat ready” (gotowy do walki).

Już prawie 23 tys. ludzi

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, który powstał w 2016 roku. Po trzech latach działania, formacja liczy blisko 23 tys. żołnierzy. Średnia wieku terytorialsa wynosi 32 lata. 14 procent stanu osobowego to kobiety. 35 procent żołnierzy posiada dyplom studiów wyższych a ok. 50 procent ukończyło szkołę średnią. 62 procent terytorialsów deklaruje stałe zatrudnienie a 15 procent inne formy zatrudnienia. Należy zwrócić uwagę, że terytorialna służba wojskowa to doskonałe rozwiązanie dla studentów, którzy stanowią w tej chwili około 15 procent ukompletowania jednostek.

Jak wstąpić do WOT i stać się jednym z nas? Są dwie możliwości. Pierwsza z nich to udanie się do macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień i złożenie wniosku, który można pobrać ze strony internetowej. Druga opcja to rejestracja za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Patronem pierwszy dowódca

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, została powołana w trzecim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili trzy bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie i 125 blp w Lesznie. Aktualnie trwa proces rekrutacyjny do 151 batalionu w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na drezdenko.naszemiasto.pl Nasze Miasto