Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy Trzciel był stolicą przemytników. Zobacz miasto na dawnych pocztówkach (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dariusz Brożek
Prywatne archiwum Dariusza Brożka
Po pierwszej wojnie światowej Trzciel podzielił polsko-niemiecka granica. W okresie międzywojennym miasto było stolicą przemytników, a przed drugą wojną światową - także szpiegów. Jak wyglądało? Dawny Trzciel możemy zobaczyć na archiwalnych pocztówkach.

Po I wojnie światowej i Traktacie Wersalskim z 1919 r. Trzciel został podzielony na dwie części. Wschodnia należała do Polski, zachodnia zaś nazywała się Tirschtiegel i znajdowała się już w Niemczech. Granica podzieliła działki i domy. Przykładem jest zakład wikliniarski Alberta Konopki, przy którym stał graniczny szlaban - cześć mieszkalna znajdowała się w Niemczech, a zakład w Polsce. Wizytówką miasta było wtedy przejście graniczne, które znajdowało się przy obecnej ul. Granicznej (dawnej Świerczewskiego).

Przez blisko 20 lat Trzciel uchodził za stolicę szmuglerów na zachodnich rubieżach II Rzeczpospolitej. Pod koniec stycznia 1945 r. część zabudowań została zniszczona podczas walk o miasto. Częściowemu zniszczeniu uległ m.in. pałac rodziny Fischer von Mollard. Potem na jego fundamentach wybudowano szkołę podstawową.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto