Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapitalne zajęcia w międzyrzeckim muzeum. We wtorek była pierwsza taka lekcja [GALERIA]

Tomasz Rusek
W ramach projektu „Kultura Dostępna” w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Międzyrzecza lepili miski z gliny i poznawali sekrety… rycerzy!
W ramach projektu „Kultura Dostępna” w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Międzyrzecza lepili miski z gliny i poznawali sekrety… rycerzy! Dworzec Tworzec
W ramach projektu „Kultura Dostępna” w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Międzyrzecza lepili miski z gliny i poznawali sekrety… rycerzy!

- Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego mieliśmy możliwość przeprowadzenia warsztatów lepienia miseczek z gliny samoutwardzalnej. Motywem ciekawym i zarazem dekoracyjnym był relief wyciśnięty z koronki. Istotną część wizualną i teoretyczną w oparciu o wystawę stałą Działu Etnografii zabezpieczyli pracownicy muzeum. Równocześnie inna grupa uczestniczyła w zajęciach na temat ,,Rycerz i jego zbroja”, Dzieci przybyły na zamek Kazimierza Wielkiego, a tam czekał na nich,, prawdziwy'' rycerz gotowy na atak pytań. Gośćmi wtorkowych zajęć byli uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Międzyrzecza – mówi Aleksandra Banak z pracowni Dworzec Tworzec, która prowadziła zajęcia z gliną.

Pierwszy raz w historii

„Niecodzienne atrakcje to element akcji „Kultura Dostępna”. - Po raz pierwszy w historii, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowaliśmy pakiet 40 bezpłatnych lekcji muzealnych. Dzięki akcji pragniemy wyrównać szanse w dostępie do kultury i sztuki grup wykluczonych ekonomicznie oraz pochodzących z małych miejscowości i wsi, ośrodków opiekuńczych oraz grup z niepełnosprawnościami” – czytamy w komunikacie międzyrzeckiego muzeum (uwaga: to tzw. kryteria).
Z oferty placówki mogą skorzystać szkoły i przedszkola z małych miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) i wsi, ośrodki socjoterapii, świetlice socjoterapeutyczne, domy dziecka, wioski dziecięce, rodzinne domy dziecka, grupy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.

Dla każdego coś ciekawego

Muzeum ma w ofercie dwa tematy zajęć. To – jak powiedziała wcześniej A. Banak – ćwiczenia z gliną i lekcja historii na zamku.
Pierwsze, jak czytamy w informacji muzeum, obejmują oprowadzenie po dziale oraz zapoznanie ze sprzętami domowymi używanymi w minionych wiekach na wsi. Częścią zajęć jest tworzenie dekoracyjnych naczyń. Uczestnicy mają do dyspozycji glinę samoutwardzalną, narzędzia do obróbki mas, materiały pomocnicze, odzież ochronną.
Drugie zajęcia są oparte o dział historii. Noszą nazwę ,,Rycerz i jego zbroja”. Odbywają się na zamku Kazimierza Wielkiego. „Osoba prowadząca przebrana jest w strój rycerza. Dzieci podczas zajęć dowiadują się kim był rycerz, co to znaczy ,,rycerskość", jak wyglądało pasowanie na rycerza, co to jest kodeks rycerski, jak wyglądały turnieje rycerskie, poznają elementy zbroi i broń rycerza, po co budowane były zamki, o królu Kazimierzu Wielkim i jego zamkach” – brzmi zapowiedź..
Jak zapisać się na zajęcia? Trzeba na adres [email protected] wysłać mail z tematem „Zgłoszenie na bezpłatne lekcje muzealne”. - W treści maila prosimy o podanie danych jednostki oświatowej (wieku uczestników, np. klasa pierwsza) i wskazanie podstaw do skorzystania z bezpłatnych lekcji muzealnych – zgodnie z kryteriami. Trzeba też dokonać opłaty za wstęp – po złotówce od osoby (dzieci do 7. roku życia są zwolnione z opłaty za wstęp do muzeum; we wtorki jest dzień wolny wstępu do muzeum dla wszystkich grup wiekowych).
Ważne: lekcje muzealne należy zgłaszać z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto