Jezioro Głębokie: smutne zdjęcia z końca wakacji. Jak tu mało wody! Tak mało, jak nigdy wcześniej!

OPRAC.: red.
Najnowsze zdjęcia jeziora Głębokiego. Tak wygląda na koniec wakacji 2020
Najnowsze zdjęcia jeziora Głębokiego. Tak wygląda na koniec wakacji 2020 Tomasz Rusek
Na koniec wakacji sprawdziliśmy stan wody w jeziorze Głębokim. Jest jej jeszcze mniej, niż pod koniec sierpnia 2019 r. Takiego dramatu nigdy nie było. Sami zobaczcie.

W zeszłym roku wydawało się nam, że gorzej być nie może. Byliśmy w błędzie. Widać to gołym okiem. Wystarczy zestawić zdjęcia z końca sierpnia 2019 z fotografiami, które wykonaliśmy teraz. Wody jest - znowu - wyraźnie mniej.
Nieduży brodzik, który jeszcze ostał się przed pomostem, jest jeszcze mniejszy. To może oznaczać, że za chwilę przed mostkiem w ogóle nie będzie wody (przypomnijmy: w tym roku zamontowano na nim dodatkowe barierki, by ktoś przypadkiem nie spadł na ziemię…).

Kiedyś wody było więcej

Sama natura nie da rady

Ten niepokojący trend opisujemy w GL od ponad dekady. Przyczyny tego stanu rzeczy były badane przez ekspertów, jednak wyniki ich pracy nie wszystkich przekonały. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy i nasi Czytelnicy widzą różne powody znikającej wody: od budowy S3, poprzez mocną eksploatację wód podziemnych na potrzeby letników, aż po – generalnie – stepowienie zachodniej Polski. A niektórzy mówią, że to splot kilku przyczyn.
Jedno nie ulega jednak wątpliwości: natura już raczej sama nie cofnie tych zmian. Dlatego Czytelnicy domagają się działań ze strony urzędników.

W piątek ważne spotkanie

W tej sprawie działają m.in. samorządowcy, parlamentarzyści i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta. Przypomnijmy: wspólnie chcą oni zadbać o Obrę, co może być kluczem do poprawienia stanu jez. Głębokiego.
W najnowszym komunikacie stowarzyszenia czytamy: „Dobiega końca realizacja marcowych postanowień i zobowiązań zawartych w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło procedury przetargowe dotyczące opracowania dokumentacji technicznej dla odbudowy Jazów w Perzynach (gm. Zbąszyń) i Rybojadach (gm. Trzciel), inwestor prywatny przygotowuje się do odbudowy Jazu w Policku (gm. Pszczew). Obecnie przystępujemy do podjęcia działań ratujących Jezioro Głębokie”.

Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na piątek, na 12.00, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Plan narady wygląda następująco:

1. Jezioro Głębokie – stan aktualny.
2. Jezioro Głębokie – przyczyny zaniku wód / obniżenia poziomu lustra wody.
3. Warianty przywrócenia właściwego stanu wód – prace ratunkowe.
4. Wstępna analiza kosztów poszczególnych wariantów inwestycyjnych prac ratunkowych
5. Podmioty zaangażowane w realizację prac ratunkowych.
6. Wolne wnioski.1.

„Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 2 września br. do godziny 12:00, na adres mailowy [email protected] W przypadku braku możliwości osobistego udziału w spotkaniu prosimy o wydelegowanie osób z Państwa instytucji” – czytamy w komunikacie posła J. Kurzępy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie