W zeszłym roku wydawało się nam, że gorzej być nie może. Byliśmy w błędzie. Widać to gołym okiem. Wystarczy zestawić zdjęcia z końca sierpnia 2019 z fotografiami, które wykonaliśmy teraz. Wody jest - znowu - wyraźnie mniej.
Nieduży brodzik, który jeszcze ostał się przed pomostem, jest jeszcze mniejszy. To może oznaczać, że za chwilę przed mostkiem w ogóle nie będzie wody (przypomnijmy: w tym roku zamontowano na nim dodatkowe barierki, by ktoś przypadkiem nie spadł na ziemię…).
Kiedyś wody było więcej
Sama natura nie da rady
Ten niepokojący trend opisujemy w GL od ponad dekady. Przyczyny tego stanu rzeczy były badane przez ekspertów, jednak wyniki ich pracy nie wszystkich przekonały. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy i nasi Czytelnicy widzą różne powody znikającej wody: od budowy S3, poprzez mocną eksploatację wód podziemnych na potrzeby letników, aż po – generalnie – stepowienie zachodniej Polski. A niektórzy mówią, że to splot kilku przyczyn.
Jedno nie ulega jednak wątpliwości: natura już raczej sama nie cofnie tych zmian. Dlatego Czytelnicy domagają się działań ze strony urzędników.
W piątek ważne spotkanie
W tej sprawie działają m.in. samorządowcy, parlamentarzyści i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Obra – Warta. Przypomnijmy: wspólnie chcą oni zadbać o Obrę, co może być kluczem do poprawienia stanu jez. Głębokiego.
W najnowszym komunikacie stowarzyszenia czytamy: „Dobiega końca realizacja marcowych postanowień i zobowiązań zawartych w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło procedury przetargowe dotyczące opracowania dokumentacji technicznej dla odbudowy Jazów w Perzynach (gm. Zbąszyń) i Rybojadach (gm. Trzciel), inwestor prywatny przygotowuje się do odbudowy Jazu w Policku (gm. Pszczew). Obecnie przystępujemy do podjęcia działań ratujących Jezioro Głębokie”.
Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na piątek, na 12.00, w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Plan narady wygląda następująco:
1. Jezioro Głębokie – stan aktualny.
2. Jezioro Głębokie – przyczyny zaniku wód / obniżenia poziomu lustra wody.
3. Warianty przywrócenia właściwego stanu wód – prace ratunkowe.
4. Wstępna analiza kosztów poszczególnych wariantów inwestycyjnych prac ratunkowych
5. Podmioty zaangażowane w realizację prac ratunkowych.
6. Wolne wnioski.1.
„Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do dnia 2 września br. do godziny 12:00, na adres mailowy [email protected] W przypadku braku możliwości osobistego udziału w spotkaniu prosimy o wydelegowanie osób z Państwa instytucji” – czytamy w komunikacie posła J. Kurzępy.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…
Życie Chrześcijan w Królestwie Jordanii