Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Głębokie i Lubikowskie mają doskonale czystą wodę - ogłosiła Europejska Agencja Środowiska [GALERIA]

Redakcja
Na sześć najczystszych jezior w Lubuskiem, dwa są w powiecie międzyrzeckim! A najczystsze to te zaznaczone na mapie na niebiesko
Na sześć najczystszych jezior w Lubuskiem, dwa są w powiecie międzyrzeckim! A najczystsze to te zaznaczone na mapie na niebiesko Grzegorz Walkowski/dane agencji
Europejska Agencja Środowiska przedstawiła wyniki oceny wody w tysiącach kąpielisk w całej Europie. Nasze jeziora: Głębokie i Lubikowskie, mają powody do dumy. Są w szóstce najczystszych w Lubuskiem. Nasz sanepid też je regularnie bada! Nic dziwnego, że cieszą się wielką popularnością!

Europejska agencja określiła czystość ich wód jako „doskonałą”. Taki stopień dostały jeszcze tylko cztery kąpieliska w Lubuskiem (które? zobaczcie w naszej galerii). A wy jak oceniacie wodę w jez. Głębokim i Lubikowskim? Gdzie odpoczywacie częściej i dlaczego?

Poprawa w całej Europie
Więcej o badaniach można przeczytać na stronie agencji: www.eea.europa.eu
„Z danych wynika, że przeważająca część – 95,4 proc. – spośród 21 831 kąpielisk monitorowanych w 28 państwach członkowskich UE spełnia minimalne unijne wymogi w zakresie jakości. Poziom kąpielisk spełniających najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości wody nieznacznie wzrósł – z 85,0 proc. w 2017 r. do 85,1 proc. w ubiegłym roku. Odsetek kąpielisk spełniających normy „dostatecznej” jakości wody spadła z 96 proc. do 95,4 proc. w latach 2017–2018. Ten niewielki spadek wynika głównie z otwarcia nowych kąpielisk, dla których nie jest jeszcze dostępny zestaw danych dotyczących czterech sezonów kąpielowych wymaganych do sklasyfikowania ich zgodnie z dyrektywą. W 2018 r. 301 (lub 1,3 proc.) wszystkich kąpielisk w UE, Albanii i Szwajcarii uznano za kąpieliska o „ niedostatecznej” jakości wody. To nieco mniej niż 1,4 proc. w 2017 r.:.

Pomogły wspólne przepisy
Karmenu Vella, europejski komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, podkreślił: (…) Dzięki dobrym badaniom, sprawozdawczości, monitorowaniu i dzieleniu się wiedzą, jesteśmy pewni, że stale poprawiamy jakość naszych ulubionych kąpielisk. Nasz nowy przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska pomoże państwom członkowskim uczyć się od siebie nawzajem, jak najlepiej uzyskać i utrzymać doskonałość, którą udało nam się osiągnąć w trakcie mojej kadencji. Wymogi dotyczące wody w kąpieliskach określono w unijnej dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Wdrożenie przepisów UE przyczyniło się w ciągu ostatnich 40 lat do znacznej poprawy jakości wody w kąpieliskach w Europie. Skuteczne monitorowanie i zarządzanie wprowadzone na mocy dyrektywy, w połączeniu z inwestycjami w oczyszczanie ścieków komunalnych, doprowadziły do radykalnego ograniczenia ilości nieoczyszczonych lub częściowo przetworzonych odpadów komunalnych i przemysłowych, które trafiają do wody. Zgodnie z przepisami władze lokalne pobierają próbki wody podczas sezonu kąpielowego w oficjalnie wyznaczonych kąpieliskach. Próbki analizuje się pod kątem dwóch rodzajów bakterii, które są oznaką zanieczyszczenia pochodzącego z kanalizacji lub od zwierząt gospodarskich”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto