Jeźdźcy fruwali nad przeszkodami aż zapierało dech w piersiach [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek, Artur Anuszewski
W zawodach wystartowało ponad 50 jeźdzców
W zawodach wystartowało ponad 50 jeźdzców Artur Anuszewski, Dariusz Brożek
Niewielkie Świniary koło Skwierzyny wyrastają na hippiczną stolicę powiatu międzyrzeckiego. Ponad 50 jeźdźców wystartowało w zawodach konnych, które odbyły się tam w sobotę, 28 lipca, podczas Święta Świniar.

Zawody w skokach przez przeszkody były sportowym akcentem dwudniowego Święta Świnar. Liczył się czas przejazdu, ale także technika, gdyż za każdą strąconą przeszkodę zawodnik otrzymywał punkty karne. Dodatkowymi atrakcjami były konkursy, pokaz musztry konnej i kozacka woltyżerka w wykonaniu jeźdźców z Apolinarski Group.

W szóstej edycji zawodów wystartowała rekordowa liczba 51 jeźdźców z zachodniej Polski. –

- Uczestnicy wykonali łącznie aż 136 przejazdów – wylicza organizator sportowego wydarzenia Jakub Nawrot, który kieruje Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Skwierzynie.

Wśród uczestników nie zabrakło zawodników z naszego powiatu. Z przeszkodami zmierzyli się m.in. Martyna Helwich na koniu Czardasz ze Stajni Pszczew i Wiesław Nawrot na koniu Lolita ze Skwierzyny. Silną reprezentację wystawiła Stajnia Kuźnik spod Międzyrzecza. – Przyjechaliśmy w sześć koni. Zawody były bardzo udane, gdyż nasi jeźdźcy zajęli kilka czołowych lokat – mówi właścicielka stajni Joanna Stawasz.

W kategorii mini LL bezkonkurencyjny okazała się Wiktoria Górzna na koniu Amaretto, która zajęła pierwsze miejsce. Po losowaniu na równoległych pierwszym miejscach znaleźli się także Martyna Witczak na koniu Fiona i Franciszek Spiczak na koniu Ari Alki, którzy pokonali trasę w regulaminowym czasie i bez punktów karnych.

Zobacz relacje z ubiegłorocznych zawodów
Z przeszkodami o wysokości 90 cm. zmierzyły się także Joanna Oleksiak na Fionie. Wiktoria Skrzyniarz na koniu Cayenne, Joanna Stawasz na Corridze. W. Skrzyniarz i J. Stawasz wystartowały potem w memoriale rotmistrza Jarosława Suchorskiego. Ostatnią konkurencją była potęgą skoku. Przed kilkoma laty J. Stawasz zajęła w niej pierwsze miejsce i ustanowiła wtedy rekord toru, którego potem nie udało się pobić żadnemu innemu zawodnikowi. Pokonała wtedy 170 cm. Teraz zrezygnowała jednak ze startu. Dlaczego?

Zobacz relację z piątkowego maratonu sztafet nad jez. Głębokie

- Moja klacz dopiero wraca do startów po odstawieniu źrebaka, dlatego wdrażamy się powoli – mówi J. Stawasz.

Relacja i zdjęcia z zawodów w środę, 1 sierpnia, w tygodniku "Głos Międzyrzecza i Skwierzyny".