Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonariuszy bezpieki z Międzyrzecza

Redakcja
Mamy prawo do krytyki. Dla osób urodzonych w Polsce po 1989 roku wydaje się czymś zupełnie naturalnym, że wypowiadają własne opinie bez obawy, że może im coś za to grozić. A jeśli nawet ktoś podważy to prawo, to są instytucje, które mogą pomóc w dochodzeniu swoich praw. Tymczasem w okresie rządów komunistycznych można było zostać aresztowanym za to, że nie spodobał się nam pochód na 1-go maja i rządy Bolesława Bieruta.

Międzyrzecz:

IPN bada sprawę z Międzyrzecza

Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, prokuratorzy IPN prowadzą śledztwo dotyczące funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Międzyrzeczu, prokuratora i składu orzekającego Sądu Powiatowego w Międzyrzeczu. Dotyczy to sprawy z 1953 roku. Konrad B. z powodu krytycznych wypowiedzi na temat obchodów święta 1-go maja oraz Bolesława Bieruta został potraktowany jako przeciwnik władzy komunistycznej i pozbawiony wolności od stycznia do września 1953 roku. Sąd Powiatowy w Międzyrzeczu uznał, że rozpowszechniał fałszywe wiadomości, wyrządził szkodę interesom Państwa Polskiego i obniżył powagę naczelnych organów.
Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem prokurator IPN prowadzi obecnie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego - funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Międzyrzecza, prokuratora miejscowej Prokuratury Powiatowej oraz składu orzekający międzyrzeckiego Sądu Powiatowego. Śledztwo ma wykazać, czy pozbawiając Konrada B. wolności dopuścili się zbrodni komunistycznej.
W komunikacie IPN czytamy, że w tej sprawie zapoznano się aktami sprawy karnej przeciwko Konradowi B., ustalono dane osobowe funkcjonariuszy komunistycznych wykonujących w powyższej sprawie czynności procesowe, w tym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Międzyrzecza, Prokuratury Powiatowej w Międzyrzeczu oraz sędziów Sądu Powiatowego w Międzyrzeczu orzekających w tej sprawie. Aktualnie trwają przesłuchania, gromadzone są materiały archiwalne i trwają inne czynności śledcze.

Międzyrzecka bezpieka

O wynikach szczegółach i wynikach tego śledztwa będziemy informować. To ciekawa, jak dotąd mało znana karta historii powojennego Międzyrzecza. Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego mieścił się w budynku później zajmowanym przez Milicję Obywatelską (ul. Mieszka I 42).
Ciekawym tematem są losy członków Związku Wojskowego „Maria”. Jest to temat ciągle żywy w Międzyrzeczu i bardzo kontrowersyjny. IPN prowadzi w tej sprawie duże śledztwo.

Wyjaśniamy:

Zbrodnia komunistyczna

Za zbrodnię komunistyczną uznaje się każde przestępstwo umyślne, którego sprawcami byli funkcjonariusze partii komunistycznej, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Chodzi tu o zabójstwa, fizyczne lub psychiczne znęcanie się, bezprawne pozbawienie wolności, pobicie czy fałszowanie dokumentów, popełnione od 17 września 1939 do 31 VII 1990 roku. Karalność zbrodni zabójstwa ustaje po 1 sierpnia 2030 r., a pozostałych 1 sierpnia 2020 r.

Śledztwa IPN

Najważniejszą część zadań Instytutu Pamięci Narodowej realizują prokuratorzy Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Są to śledztwa w sprawach zbrodni komunistycznych, zbrodni nazistowskich i innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne. W ubiegłym roku pion śledczy prowadził aż 2 309 śledztw. Na stronie IPN publikowane są informacje o wybranych śledztwach, ważnych dla opinii publicznej oraz akty oskarżenia i informacje dotyczące postępowania przed sądem w danej sprawie. W opisach śledztw na stronie internetowej podana jest sygnatura śledztwa, tak by możliwe było, w razie potrzeby, łatwe dotarcie do akt sprawy. Nie ma danych personalnych osób w związku z ustawą o ochronie danych osobowych.
Większość z poszkodowanych już nie żyje. Wyrządzonych krzywd i zadanego bólu już nie da się cofnąć. Ale możemy przywrócić im dobre imię. To jest fundamentalny obowiązek wobec ofiar tych zbrodni.

Polecamy również państwa uwadze:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto