Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2023. Te strony internetowe pomagają w nauce

Maja Czech
Maja Czech
Te strony internetowe pomagają w nauce
Te strony internetowe pomagają w nauce archiwum db
Egzamin 8-klasisty 2023 zbliża się wielkimi krokami. Każdy uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej z pewnością zastanawia się, jak najlepiej przygotować się do pierwszego ważnego egzaminu. Oczywiście poza systematyczną nauką w szkole, dobrze jest włożyć w to nieco więcej wysiłku, aby wyniki były zadowalające. Przedstawiamy strony internetowe, które pomogą uczniowi w dodatkowej nauce.

Egzamin ósmoklasisty 2022 - harmonogram

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w przyszłym roku kalendarzowym egzaminy ostatnich klas szkoły podstawowej odbędą się w maju.

  • język polski – 23 maja (wtorek),
  • matematyka – 24 maja (środa),
  • język obcy – 25 maja (czwartek)

Wiadomo już także, że uczniowie swoje wyniki będą mogli poznać 3 lipca 2023 roku, a zaświadczenia odbiorą tydzień później.

Egzamin ósmoklasisty 2023 - wymagania

Każdego ucznia, który przystąpi do egzaminu, obowiązują wymagania ustalone w roku 2020. Ze względu na to jednak, że w ostatnim czasie system edukacyjny musiał zmierzyć się z dużym wyzwaniem, jakim okazała się być pandemia, niektóre zasady egzaminacyjne zostały poddane korekcie.

Po pierwsze, język polski. Zadanie, w którym można zazwyczaj zgromadzić największą ilość punktów, to dłuższa forma wypowiedzi. W przyszłym roku uczeń będzie mógł sam wybrać, której z nich się podejmie. Do wyboru będzie rozprawka, w której odniesie się do dowolnej lektury, lub opowiadanie.

Kolejne zmiany zaszły w egzaminie z matematyki. CKE zdradziło, że test nie obejmie dowodów geometrycznych, a działania na pierwiastkach zostaną ułatwione.

Jeżeli chodzi o język obcy, uczeń musi go opanować jedynie na poziomie A2 - poziom podstawowy.

Egzamin ósmoklasisty - jak się przygotować

Pomimo ograniczonych wymagań egzaminacyjnych, przygotowań nie należy zostawiać na ostatnią chwilę.
Odpowiednio wcześniej rozpoczęta nauka może znacznie ograniczyć stres, który nastolatek prędzej czy później zacznie odczuwać w związku z nadchodzącym sprawdzianem wiedzy.

Każdy nauczyciel przeprowadzi powtórki ze swoimi uczniami, jednak aby poczuć się naprawdę gotowym na ten pierwszy egzamin, materiał można przerobić również samemu.

A pomóc może w tym... internet!

1. OKE Gdańsk - zadania powtórkowe

Okręgowe Komisje Egzaminacyjne w całym kraju przygotowują przykładowe arkusze do rozwiązania dla uczniów klas ósmych.
Zapoznając się z nimi, nastolatek może zaznajomić się z samą formułą egzaminacyjną. Już świadomość tego, jak wygląda arkusz egzaminacyjny, może sprawić, że uczeń będzie bardziej pewny siebie, rozwiązując zadania. Nie będzie miał wtedy wrażenia, że widzi je po raz pierwszy i nie wie od czego powinien zacząć.

Na stronie znajdują się materiały ćwiczeniowe ze wszystkich trzech przedmiotów egzaminacyjnych razem z rozwiązaniami. To również pliki dźwiękowe pozwalające przećwiczyć część audio, która zawsze odbywa się podczas egzaminów językowych.
Poza tym, na _oke.gda.pl _znajdziecie arkusze z poprzednich lat oraz przykładowe arkusze egzaminacyjne razem z zasadami oceniania i obowiązkową listą lektur.

2.pistacja.tv

Matematyka to zmora większości uczniów. Całe szczęście, w internecie można znaleźć bardzo wiele darmowych pomocy naukowych.

To między innymi portal pistacja.tv. Ekipa tej strony internetowej co roku organizuje otwarte powtórki dla ósmoklasistów. W tym roku szkolnym wystartują one 28 lutego. Można wziąć też udział w próbnym egzaminie z matematyki, który będzie miał miejsce 24 kwietnia .

Jeżeli z powtórkami nie chcecie czekać do lutego, przygotowania można zacząć już dziś. Na stronie dostępne są webinary z poprzednich lat, zarówno te w postaci filmików na YouTubem jak i plików PDF z zadaniami.

3.Webinaria Nowa Era

Nowa Era to wydawnictwo publikujące podręczniki szkolne. Na stronie internetowej Nowej Ery, w zakładce "przygotowania do egzaminów", znajdziecie opcję "egzamin ósmoklasisty".

To nie tylko cenne porady zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, ale także cenne wskazówki dotyczące opanowania stresu i planu nauki. Bo, jak wiadomo, dobry plan to połowa sukcesu!

W zakładce "Webinaria" dostępne są dziesiątki transmisji szkoleń i powtórek prowadzonych przez ekspertów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.

To niezbędna wiedza, która jest łatwa i przyjemna w odbiorze. Materiały omawiane przez specjalistów są bardzo przystępne i jednocześnie obejmują pełen zakres wiedzy wymaganej na egzaminie.

4.Dlaucznia.info

Na tej stronie można rozwiązać pełne arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat i od razu poznać prawidłową odpowiedź.

Nie trzeba tu rozwiązywać całego testu, aby poznać swój wynik. Po zaznaczeniu odpowiedzi przy zadaniu, można kliknąć przycisk "prawidłowa odpowiedź", który szybko poda właściwy wariant.

Rozwiązywanie zadań z lat poprzednich to niezawodna metoda powtórkowa. Na egzaminach polecenia są skonstruowane w bardzo usystematyzowany sposób. Jeżeli uczeń pozna pewien powtarzalny system egzaminacyjny, napisanie własnego testu ósmoklasisty nie będzie stanowiło żadnego problemu.

5.YouTuberzy

Ostatnim, lecz chyba najpojemniejszym portalem powtórkowym, jest YouTube. Większości młodych ludzi z pewnością nie kojarzy się on z nauką, jednak przy zbliżającym się egzaminie warto poznać drugą stronę YouTube'a!

Portal jest pełen darmowych filmików, a nawet całych kanałów poświęconym edukacji. Właściciele tych kont to często nauczyciele, którzy pomagają uczniom zmierzyć się z materiałem.

Kompleksowo i w przystępny sposób specjaliści omawiają zagadnienia ze wszystkich przedmiotów. Bardzo często organizują też całe serie powtórkowe, gdy zbliża się termin testów.

Oto kilka przykładowych kanałów:

  • język polski:
    Wiedza z wami podstawówka
    Polski z Pasją
  • matematyka:
    MiedzianyFsor
    Pi-stacja
    A po co MI ta MATMA
  • język angielski
    RockYourEnglish
    Elanguages
  • Ogólne:
    Czarno Na Białym
    Centralna Komisja Egzaminacyjna
    Arkusze.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty 2023. Te strony internetowe pomagają w nauce - Dziennik Bałtycki

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto