Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Kobiet: Tradycja ma już 100 lat!

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Zastrajkowały, by polepszyć warunki pracy w swojej fabryce. Tak rodził się Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jak dziś wygląda to święto?

Marzec jest związany z celebrowaniem kobiecości już od czasów starożytnego Rzymu. W pierwszym tygodniu tego miesiąca obchodzono wtedy tzw. Matronalia, czyli świętowanie z okazji nowego roku, macierzyństwa i płodności. Ale już w historii nowożytnej święto pań ma zupełnie inne korzenie.

Prawa okupione śmiercią

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych, które istniały na przełomie XX wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zostały wyznaczone przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku. Wtedy 15 tysięcy kobiet protestowało przeciwko złym warunkom pracy. Właściciel fabryki tekstylnej, w której pracowały strajkujące, nie mogąc sobie z nimi w żaden sposób poradzić, zamknął je w pomieszczeniach służbowych, chcąc w ten sposób uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego wybuchu pożaru zginęło 129 z nich.

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 - 28 sierpnia 1910 r.

Demonstracje i zebrania - tradycja Dnia Kobiet

W Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii po raz pierwszy Święto Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. W Międzynarodowym Dniu Kobiet protestowano przeciwko Pierwszej Wojnie Światowej. W Rosji kobiety po raz pierwszy obchodziły to święto włączając się w ten sposób do ruchu na rzecz pokoju. Wiece odbyły się w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce 8 marca. Właśnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet był obchodzony w innych krajach. Na licznych zgromadzeniach i wiecach protestowano przeciwko wojnie i wyrażano solidarność z ruchem na rzecz praw kobiet.

Kwiaty wiodą prym

W krajach europejskich 8 marca przeważnie obchodzi się, wręczając przedstawicielkom płci pięknej kwiaty. W Niemczech odbywało się to pod hasłem "Chcemy róż i chleba", w Hiszpanii panie za kwiaty odwdzięczają się panom 23 kwietnia, obdarowując ich książkami. W Polsce święto popularne było w okresie PRL. Początkowo kobietom w tym dniu ofiarowywano goździki i rajstopy, później tulipany. W Polsce Ludowej obchodzony był aktywnie, a obecnie w III Rzeczpospolitej z dużą rezerwą.

Manify symbolem współczesnego Dnia Kobiet

Od 2000 roku corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Pierwsza warszawska Manifa odbyła się pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji", jej celem było zwrócenie uwagi na dyskryminację kobiet przez tzw. "politykę prorodzinną", jaką wówczas prowadził AWS. Kolejne marsze odbywały się w ramach protestu przeciwko przemocy domowej, seksizmowi w życiu publicznym, obraźliwym dla kobiet reklamom, łamaniu praw obywatelskich, homofobii, dyskryminacji ekonomicznej kobiet oraz ingerencji Kościoła Katolickiego w życie prywatne. Manifom każdorazowo towarzyszyły imprezy kulturalne, głośna, radosna muzyka oraz różnorakie happeningi, przygotowane m.in. przez Kazimierę Szczukę.

Tylko dla pań

Dziś coraz bardziej popularne stają się życzenia wysyłane sms-ami czy kartki elektroniczne wysyłane za pomocą e-mailów. Także prezenty na tę okazję zamawiane są coraz częściej przez internet. Z kolei właściciele kin, restauracji, klubów itp. prześcigają się w organizowaniu przeróżnych imprez przeznaczonych tylko dla pań: specjalne seanse filmowe o tematyce kobiecej, jednodniowe kursy tańca, imprezy klubowe dla pań, koncerty gwiazd organizowane specjalnie na tę okazję czy męski striptiz.


żródło:
Krótka historia dnia kobiet, Marta Nowicka, MM Trójmiasto
Dzień Kobiet. Jak było kiedyś, jak jest teraz, Dorota Nowak, MM Silesia


Zobacz również:
Rekordowa X Manifa przeszła ulicami Warszawy [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto