Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet. Jak było kiedyś, a jak jest teraz?

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Goździki i rajstopy kontra wirtualne kartki i seanse filmowe tylko dla pań. Jak zmieniło się na przestrzeni lat obchodzenie Dnia Kobiet? Skąd idea na powstanie tego święta?

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ale czy tak na prawdę wiemy skąd wzięło się to święto, jakie ma korzenie? Jeśli nie, MM – ka przypomni Wam jaka była historia powstania Dnia Kobiet i kiedy święto to przywędrowało do naszego kraju. Sprawdzimy także jak współcześnie obchodzi się ten dzień w Polsce.

Losy historyczne Święta Kobiet

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych, które istniały na przełomie XX wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zostały one wyznaczone przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku. Wtedy kobiety protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 -28 sierpnia 1910 r.

W Europie - Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii po raz pierwszy Święto Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania.

Czytaj także: Aktywne kobiety sa potrzebne

W Międzynarodowym Dniu Kobiet protestowano przeciwko Pierwszej Wojnie Światowej. W Rosji kobiety po raz pierwszy obchodziły to święto włączając się w ten sposób do ruchu na rzecz pokoju. Wiece odbyły się w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego miało miejsce 8 marca. Właśnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet był obchodzony w innych krajach. Na licznych zgromadzeniach i wiecach protestowano przeciwko wojnie i wyrażano solidarność z ruchem na rzecz praw kobiet.

Dzień Kobiet w Polsce kiedyś i dziś

W Polsce święto popularne było w okresie PRL. Początkowo kobietom w tym dniu ofiarowywano goździki i rajstopy, później tulipany. W Polsce Ludowej obchodzony był aktywnie, a obecnie w III Rzeczpospolitej z dużą rezerwą. W latach 80 - tych do popularnych podarunków dołączyły kwiaty.

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami zostają najczęściej kwiaty lub słodycze.

Polecamy także: IV Śląska Manifa w deszczu i śniegu [Fotorelacja]

W dobie współczesnej technologii coraz bardziej popularne stają się życzenia wysyłane sms’ami, czy kartki elektroniczne wysyłane za pomocą e-mailów. Także prezenty na tę okazję zamawiane są coraz częściej poprzez Internet.

Obecnie właściciele kin, restauracji, klubów itp. prześcigają się w organizowaniu przeróżnych imprez przeznaczonych tylko dla pań: specjalne seanse filmowe o tematyce kobiecej, jednodniowe kursy tańca, imprezy klubowe dla pań z gratisowym wejściem i drinkami, koncerty gwiazd organizowane specjalnie na tę okazję.

O Dzień Kobiet zapytaliśmy także mieszkańców naszej aglomeracji.

- W sumie to nigdy się nie zagłębiałam w historię tego święta. Dla mnie obecnie Dzień Kobiet jest jedną wielką komercją. Każdy tylko patrzy jak tu na nim zarobić, podobnie jak z Walentynkami. Myślę, że mężczyzna powinien doceniać kobietę każdego dnia, a nie tylko w Dniu Kobiet – powiedziała MM Silesii Katarzyna Skupień, studentka z Sosnowca. - Jeśli kupi jej kwiatka, czy zaprosi do restauracji ot tak, bez okazji, będzie to o wiele więcej warte – dodała.

- Nie wyobrażam sobie, żeby tego dnia nie dać każdej kobiecie w mojej rodzinie przynajmniej jednego kwiatka i nie złożyć życzeń. My, mężczyźni, często zapominamy o tym, jak wiele zawdzięczamy naszym ukochanym. Dzień Kobiet jest więc świetną okazją do docenienia ich wysiłku jaki codziennie wkładają w utrzymanie domu i wychowywanie dzieci – powiedział Marian Stachyra, pracownik firmy z Tarnowskich Gór.


MM poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto