Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie ulice w Sieradzu muszą zmienić patrona w wyniku ustawy dekomunizacyjnej. Chodzi o...

Paweł Gołąb
Nazwy dwóch sieradzkich ulic muszą zostać zmienione w wyniku tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Takiego wskazania dokonał Instytut Pamięci Narodowej. Chodzi o ul. Dąbrowszczaków i Lucjana Szenwalda. Nowi patroni muszą być nadani najpóźniej do września. Miasto zapowiada konsultacje z mieszkańcami, których efekt ma być brany przy ich wyborze.

Jak przypomina Michał Sitarek z referatu promocji Urzędu Miasta Sieradz wspomniana ustawa weszła w życie 2 września minionego roku, a zgodnie z zawartymi w niej przepisami… - nazwy ulic w polskich miastach nawiązujące do komunistycznego lub totalitarnego ustroju politycznego muszą zostać zmienione. Samorządy mają na to czas do 1 września. W przypadku Sieradza zmiany obejmą nazwy dwóch ulic.
Jak informuje dalej, w ocenie Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, który przesłał sieradzkiemu magistratowi opinię dotyczącą zmian nazewnictwa ulic, zachodzi konieczność nadania nowych nazw ulicom Dąbrowszczaków oraz Lucjana Szenwalda. Dlaczego? Jak czytamy w opinii IPN – podaje miasto - „Dąbrowszczacy” to pojęcie odnoszące się do komunistów i innych ochotników (przede wszystkim narodowości polskiej), członków XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego w czasie wojny domowej i sowieckiej interwencji w Hiszpanii w latach 1936-39. „Członkowie tej jednostki byli realizatorami polityki stalinowskiej na półwyspie Iberyjskim” – uzasadnia łódzki oddział IPN.
Natomiast Lucjan Szenwald – jak wskazał IPN - był działaczem komunistycznym i poetą, żołnierzem Armii Czerwonej i I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, który swoją twórczością i działalnością „agitował na rzecz propagowania wśród Polaków stalinowskiego modelu totalitaryzmu”.
Sieradzki magistrat uspokaja, że dla mieszkańców wspomnianych ulic wymiana patronów nie będzie oznaczać dodatkowych wydatków związanych z uwzględnieniem w dokumentach „nowego” miejsca zamieszkania. - Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, na przykład dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Zgodnie z prawem wspomnianych dokumentów będzie można używać tak długo aż utracą ważność – zapewnia Michał Sitarek.
Według odpowiedniego przepisu ustawy samorządy w Polsce mają czas na dokonanie zmian do 1 września 2017 roku. - Jeżeli tego nie zrobią, może interweniować wojewoda. Urząd Miasta Sieradza zamierza skonsultować z mieszkańcami nowe nazwy ulic. O szczegółach tych konsultacji będziemy informować na bieżąco – kwituje Michał Sitarek zapowiadając, że możliwe, iż na tych zmianach w Sieradzu się nie skończy… - władze miasta czekają na opinię IPN dotyczącą kolejnych ulic w Sieradzu, które budzą wątpliwości Instytutu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto