Drogowcy odkopali... bunkier! 40-tonowy "skarb" - kolos odkryty na budowie S3. Znalezisko trafiło do muzeum. Pamiętacie?

red.
Betonowy bunkier wykopany podczas budowy drogi S3 niedaleko Trzebiszewa ważył 40 ton!
Betonowy bunkier wykopany podczas budowy drogi S3 niedaleko Trzebiszewa ważył 40 ton! archiwum GL
O tej sprawie głośno było w całej Polsce. Ale trudno się temu dziwić, wszak na takie "skarby" nie trafia się codziennie. Dokładnie 10 lat temu, niedaleko Trzebiszewa, podczas budowy drogi ekspresowej S3 pracownicy natrafili na 40-tonowy bunkier! W akcji wyciągania kolosa pomagało wojsko.

Dekadę temu ten news przebił się do ogólnopolskich mediów: podczas budowy trasy S3 na wysokości Trzebiszewa natrafiono na betonowego kolosa. Wagę bunkra szacowano najpierw na ponad 30 ton, a potem na niemal 40.

Z placu budowy wprost do MRU

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała:

- Jest to stanowisko strzelnicze stanowiące element Panzerwerku (Pz.W.) 876 z Grupy Warownej Ludendorf, wchodzącej w skład Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty, powstałego w latach 1935-36. Podlega on, jak zresztą cały obszar ufortyfikowany, ochronie prawnej na mocy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Początkowo plan był taki, że znalezisko z listopada 2011 r. zostanie przesunięte kawałek od budowanej trasy i tam sobie spocznie (po wcześniejszym zabezpieczeniu, by nikt nie wchodził do środka).
Ale na wniosek dyrektora Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie i dzięki zgodzie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, stanowisko ogniowe ostatecznie miał czekać lepszy los: urzędnicy dali zielone światło, by przewieźć niespełna 40-tonowca na teren Muzeum.

Operacja nie do zapomnienia

Wielkie przenosiny bunkra udało się zorganizować dopiero w kwietniu 2013 r.
W transporcie pomagali żołnierze z międzyrzeckiej brygady. Dźwig i niskopodwoziowa laweta oraz ich kierowcy nieźle się natrudzili, by zapakować „przesyłkę” i nadać ją do MRU koło Międzyrzecza.
Ale ostatecznie operacja się udała. Na zdjęciach widać, że nie była to bułka z masłem…

3 polskie organizacje na czarnej liście Facebooka

Wideo

Dodaj ogłoszenie