Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki diecezjalne Anno Domini 2021 w Sanktuarium w Rokitnie. Mogą przybyć nawet tysiące pielgrzymów!

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Procesja z 20 czerwca br..
Procesja z 20 czerwca br.. Dariusz Dutkiewicz
Zaledwie miesiąc minął od ostatniej wielkiej uroczystości w Sanktuarium w Rokitnie, a już ruszyły przygotowania do kolejnej. Na diecezjalne dożynki przybędą z pewnością, jak bywało w latach przed pandemią, setki rolników wraz z rodzinami i to z całego regionu.

Zaledwie 20 czerwca byliśmy na Odpuście ku czci Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Na niedzielnej Sumie odpustowej na placu przed bazyliką zebrały się setki wiernych. Choć z nieba lał się żar, to pielgrzymi w skupieniu słuchali słów, które padły z ust biskupa Diecezji Koszalińsko –Kołobrzeskiej Edwarda Dajaczka, a te przejdą do historii: Jak żyć, żeby to, co nas dotyka, nie niszczyło nas. Żebyśmy nie byli jak chwiejna trzcina, o którą się oprzeć nie można. Jakimi mamy być ludźmi, żeby chwile piękne, ale i trudne przeżyć jak ludzie. Tu w tym miejscu i w tym klimacie jest jedna Nauczycielka. Nauczycielka, która czczona jest tutaj tym niezwykle ciepłym serdecznym tytułem, Matka Cierpliwie Słuchająca. – A słuchanie nie jest mocną stroną naszego pokolenia – kontynuował biskup Dajczak. – Raczej wszyscy mówimy niż słuchamy. Słów też mamy za dużo. Zarzuceni słowem, broniąc się przed szybkimi newsami, stracimy czasem coś…

Polecamy:

Uroczystości według tradycyjnego scenariusza

Tegoroczne dożynki diecezjalne odbędą się zaledwie dwa miesiące po tym, jak przed rokitniańską bazyliką padły te niezapomniane w dzisiejszym czasie słowa. W niedzielę 15 sierpnia. Jak powiedział nam zapracowany jak zwykle kustosz Sanktuarium Piotr Bortnik, przygotowania trwają, a ja jestem w trakcie opracowywania szczegółowego programu tego diecezjalnego święta.
Nie ulega jednak wątpliwości, że tak jak w latach minionych, uroczystości rozpocznie różaniec, a tradycyjnie w samo południe rozpocznie się msza św. za otrzymane plony. Nie zabraknie występów folklorystycznych, a z całą pewnością warto też będzie zajrzeć – jak po odpuście z 20 czerwca – na stoiska z wyrobami regionalnymi. Nawet nie wiecie, jakie pyszności potrafią zaserwować lubuscy rolnicy.
W sierpniu też ma być upalnie, ale tak jak w czerwcu, niezawodne służby medyczne czuwają nad bezpieczeństwem pielgrzymów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto