Dlaczego katalizatory są drogie?

Artykuł sponsorowany Catalyst Recycling
Gdyby zapytać przeciętnego kierowcę o to, czy katalizator podlega wymianie, to najpewniej większość odpowiedziałaby że nie. Tymczasem, jak wszystkie elementy w samochodzie, tak i te części po pewnym czasie ulegają naturalnemu zużyciu. Co jeszcze warto wiedzieć o katalizatorach? Z czego zbudowany jest taki element? Dowiecie się, czytając ten artykuł!

Do czego służy katalizator?

Reaktor katalityczny, bo tak brzmi właściwa nazwa tego urządzenia, ma za zadanie oczyszczać spaliny pochodzące z pracy silnika. Praca jednostki napędowej emituje bowiem całe mnóstwo szkodliwych dla zdrowia substancji. W szczególności są to:

· Węglowodory HC
· Tlenek węgla
· Dwutlenek węgla

Rolą reaktora katalitycznego jest neutralizacja tych szkodliwych substancji w formie reakcji katalitycznej. Dzięki temu, nie trafiają one do atmosfery, a powietrze którym oddychamy jest po prostu zdrowsze.

Jak działa katalizator?

Zasada działania tego elementu jest dość złożona. W momencie, gdy uruchamiamy jednostkę napędową, wszystkie spaliny trafiają do katalizatora. Ten rozgrzewa się, ale nie jest w stanie filtrować zanieczyszczeń do chwili, gdy nie osiągnie temperatury przynajmniej 300 stopni Celsjusza. To wartość minimalna, niezbędna do tego, aby w ogóle miały miejsce reakcje katalityczne. Optymalna temperatura pracy katalizatora samochodowego to 400-800 stopni Celsjusza. Aby katalizator mógł w krótszym czasie osiągnąć temperaturę roboczą, producenci aut stosują różne rozwiązania. Jednym z nich są specjalne grzałki, ewentualnie dodatkowa pompa powietrza do katalizatora. Zwykle stosuje się też izolację termiczną, która do pewnego stopnia przyspiesza te procesy. Ważnym elementem układu oczyszczania spalin są sondy lambda. To elementy, które badają ilość powietrza w spalinach. Czyli - ich rolą jest regulacja mieszanki paliwowo-powietrznej. Na podstawie tych danych, komputer silnika steruje dawką paliwa i pracą silnika.

Katalizator - cena

Jeżeli próbowaliście kiedykolwiek kupić katalizator do jakiegokolwiek auta to na pewno zaskoczyła Was jego wysoka cena. Rzeczywiście - kwoty za ten element wahają się od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych! Co sprawia, że katalizatory są takie drogie? Jednym z najdroższych surowców używanych do produkcji katalizatorów samochodowych jest platyna. Kilka ton zużytych katalizatorów pozwala na odzyskanie nawet jednego kilograma tego niezwykle kosztownego surowca. To dlatego tak często zdarzają się kradzieże tych części - sprzedaż tego elementu na skup katalizatorów daje spore zyski. Pozostałe pierwiastki, które możemy znaleźć w katalizatorach samochodowych, a które znacznie podwyższają ich ceny, to rod oraz pallad. Wszystko to zebrane razem powoduje, że reaktory katalityczne stosowane w układach wydechowych samochodów mają tak wysokie ceny.

Co zrobić gdy katalizator ulegnie awarii?

Z czasem, jak każdy element w samochodzie, tak i katalizator może wymagać wymiany. Zwykle jest to przebieg około 200-300 tysięcy kilometrów. Na zużycie katalizatora wpływa choćby użytkowanie auta z niepoprawnie wyregulowaną instalacją gazową, nieszczelności jednostki napędowej (wycieki oleju silnikowego) czy nawet wjechanie z rozgrzanym katalizatorem w głęboką kałużę. Szkodliwe bywa też uruchamianie samochodu na tak zwany “popych”. Jednak uszkodzenie katalizatora nie musi od razu oznaczać wysokich kosztów. Możesz do pewnego stopnia obniżyć cenę zakupu, na przykład oddając zużyty element do firmy, która zajmuje się skupem tego rodzaju części.

Gdzie sprzedać zużyty katalizator?

Uszkodzone katalizatory skupują różne firmy - na przykład, Catalyst Recycling z Międzyrzecza. Jeżeli mechanik wykona diagnozę, która wskazuje na to, że katalizator w Twoim aucie wymaga wymiany, warto znaleźć taką firmę. Profesjonalna regeneracja katalizatorów pozwoli im przywrócić pełną sprawność, a przy okazji możesz oddać zużyty element i całkiem sporo zaoszczędzić. Cena za zużyty katalizator zależy od kilku czynników:

· Silnika do jakiego był przeznaczony
· Materiału z którego był wykonany - ceramiczne katalizatory osiągają lepsze ceny na skupach niż metalowe
· Stanu katalizatora

I jeszcze jedno. Recykling katalizatorów jest dobry nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Te części wykonywane są z niezwykle cennych surowców naturalnych, których rezerwy również nie są wieczne. Decydując się na regenerację przyczyniasz się więc do ochrony naszej planety i jej naturalnych zasobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto