Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawniej Kainscht, teraz Kęszyca [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Dawniej Kęszyca była dużą i bogatą miejscowością.
Dawniej Kęszyca była dużą i bogatą miejscowością. archiwum Martina Meissnera
Kęszyca jest jedną z najstarszych wsi na Ziemi Międzyrzeckiej. Jak wyglądała przed 1945 r.? To żadna tajemnica. Zobaczcie archiwalne pocztówki!

Wieś ma średniowieczną metrykę. W 1328 r. stanowiła własność biskupa lubuskiego. Obecnie jej wizytówką jest kościół, wzniesiony na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni w 1728 r. W 1886 r. dobudowano do niego neogotycką wieżę.

Po drugim rozbiorze Polski razem z całą Ziemia Międzyrzecka Kęszyca przyłączona została do Prus. Wtedy właśnie zmieniła nazwę na Kainstch. Do Polski wróciła w 1945 r.

Po pierwszej wojnie światowej Kęszyca była dużą i bogatą wioską. Filarem jej gospodarczej prosperity była pobliska kopalnia węgla brunatnego, zamknięta w 1926 r. W tym samym czasie w pobliżu rozpoczęła się budowa bazy wojskowej Regenwuremlager – obecnej Kęszycy Leśnej.

Przed drugą wojną w Kęszycy były zajazdy, sklepy i dwie szkoły – ewangelicka i katolicka. O jej dawnej świetności świadczą archiwalne pocztówki sprzed 1945 r., pochodzące ze zbiorów autora i byłego mieszkańca Międzyrzecza Martina Meissnera.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto