Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na inscenizację z okazji 80. rocznicy wysiedleń: Zagrają na ulicach Międzychodu [SZCZEGÓŁY]

Jakub Zachciał
Jakub Zachciał
80. rocznica wysiedleń mieszkańców Międzychodu
80. rocznica wysiedleń mieszkańców Międzychodu archiwum organizatora
Niemcy wyrzucali z domów mieszkańców naszego powiatu przez cały czas działań wojennych. Główna fala wysiedleń miała jednak miejsce 12 grudnia 1939 roku. Wówczas w wagonach towarowych wywieziono ponad tysiąc osób. Jak mógł wyglądać ten dzień? Zapraszamy Państwa na inscenizację.

Krótko po rozpoczęciu działań wojennych w 1939 roku, Niemcy przystąpili do represjonowania ludności polskiej. Zaprowadzone i konsekwentnie egzekwowane prawo okupacyjne zabraniało Polakom – pod groźbą surowych kar – wielu zwykłych, codziennych elementów dawnego życia. Zabraniano m.in. używania otwarcie języka polskiego, publicznych zgromadzeń czy też posiadania jakiejkolwiek własnych nieruchomości. Całe życie ludności polskiej było pod stałą kontrolą.

Jednym z przejawów represji były masowe wysiedlenia ludności poza granice Kraju Warty. Akcję tą rozpoczęto bardzo szybko mając na uwadze fakt, iż społeczeństwo polskie znajdowało się jeszcze w powrześniowym szoku.
Wysiedlenia mieszkańców Międzychodu rozpoczęły się 13 listopada 1939 roku. Tego dnia z domów wyrzucono około 100 osób i umieszczono ich w obozie przejściowym utworzonym w dzisiejszym budynku Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie (wówczas było to Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne). W międzychodzkim LO wysiedleńcy przebywali miesiąc, do 12 grudnia 1939 roku. Wówczas – już wówczas na terenie całego naszego powiatu – do głównej fali wysiedleń. Tego dnia po godzinie 17 z Międzychodu wyjechał pierwszy pociąg towarowy, w którym upchnięto ponad 1000 osób, mieszkańców Międzychodu, Sierakowa, Kwilcza, Kamionny i innych miejscowości powiatu. Transport trafił do Niepokalanowa, a później ludzi rozlokowano w wielu różnych miastach Generalnej Guberni.

Szacuje się, że w latach 1939 - 1945 Niemcy wyrzucili z powiatu ok. 4,5 tys. osób. 12 grudnia zarówno w Sierakowie, jaki Międzychodzie odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem tych wydarzeń. Zapraszamy Państwa na inscenizacje, które mają pokazać, jak mogły wyglądać te dramatyczne chwile. Inscenizacje odbędą się w Sierakowie oraz w Międzychodzie.

SIERAKÓW

W czwartek 12 grudnia uroczystości najpierw odbędą się w Sierakowie:
fodzina 12:00 – inscenizacja przebiegu wysiedlenia miesz- kańców Sierakowa (ulica 8 Stycznia – od strony Rynku). Przemarsz wysiedlonych ulicą 8 Stycznia na teren placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości patriotyczne przy kamieniu upamiętniającym wysiedlenia mieszkańców gminy Sieraków w latach 1939-45.

MIĘDZYCHÓD:

godzina 16:00 - Msza Św. w intencji wysiedlonych w kościele na Lipowcu.
godzina 17:00 - Uroczystości patriotyczne na skwerze przy kamieniu z tablicą upamiętniającą wysiedlenia mieszkańców powiatu międzychodzkiego w latach 1939 – 1945 (kamień znajduje się u zbiegu ulic Czynu 600-lecia, Piłsudskiego oraz Usługowej). Następnie odbędzie się inscenizacja przebiegu wysiedleń w Międzychodzie, przemarsz wysiedlonych ulicą Piłsudskiego i Dworcową pod budynek dworca PKP Międzychód i pożegnanie wysiedlonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto