Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co za znalezisko! W Lubuskiem odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy. To pierwsze ofiary wojny

OPRAC.: Redakcja
Nieopodal Pszczewa archeolodzy ze Stowarzyszenie Pomost odnaleźli szczątki dwóch żołnierzy - Polaka i Niemca
Nieopodal Pszczewa archeolodzy ze Stowarzyszenie Pomost odnaleźli szczątki dwóch żołnierzy - Polaka i Niemca Stowarzyszenie Pomost
Stowarzyszenie Pomost podczas prac sondażowo-ekshumacyjnych dokonało sensacyjnego znaleziska! We wsi Silna, nieopodal Pszczewa, odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy. To najprawdopodobniej pierwsze ofiary wojny.

Szczątki żołnierzy

Dnia 21 lipca 2020 r. Stowarzyszenie Pomost prowadziło prace sondażowo-ekshumacyjne na cmentarzu parafialnym w Silnej (powiat międzyrzecki). Ich celem było odnalezienie grobu niemieckiego żołnierza poległego 1 września 1939 r. Według dostępnych źródeł zginął on w trakcie ataku na polski posterunek graniczny znajdujący się pomiędzy Pszczewem a Silną. Obiektu tego samodzielnie bronił starszy strażnik Antoni Paluch, który otworzył ogień do Niemców. Chwilę później zginął od postrzału w głowę.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Pomost: www.pomost.net.pl

Pierwsze ofiary wojny

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Pomost - ,,Według relacji mieszkańców Silnej obu żołnierzy pochowano w sąsiadujących grobach na miejscowym cmentarzu parafialnym. Grób Antoniego Palucha był oznaczony betonowym nagrobkiem z inskrypcją, natomiast grób żołnierza niemieckiego jedynie ziemnym kopcem".

Według dostępnej literatury około 1990 r. rodzina Antoniego Palucha zleciła ekshumację jego szczątków oraz przeniosła nagrobek na cmentarz parafialny w Trzcielu. Kilka lat później ówczesny proboszcz polecił zniwelować tzw. „starą” część cmentarza, w wyniku czego naziemne pozostałości żołnierskich grobów przestały być widoczne.

Ekshumacja szczątków

Dokładne miejsce pochówków Stowarzyszenie Pomost określiło na podstawie ksiąg cmentarnych, dostępnych w parafii w Silnej. W wykopie zarejestrowano obie jamy grobowe. W pierwszej spoczywały szczątki niemieckiego żołnierza pochowanego w trumnie. Natomiast w drugiej szczątki polskiego żołnierza pochowanego bez trumny, które bez wątpienia należały do Antoniego Palucha. Świadczyły o tym elementy polskiego munduru: guziki oraz pozostałości czapki z metalowym orłem.

- Dlaczego szczątki Antoniego Palucha pozostały na cmentarzu w Silnej? Jak udało się wstępnie ustalić Stowarzyszeniu Pomost, do ekshumacji rzeczywiście nie doszło. Na cmentarz w Trzcielu przeniesiono jedynie betonowy nagrobek oraz ziemię znad grobu - piszą archeolodzy ze Stowarzyszenia Pomost.

O odkryciu została już poinformowana rodzina Antoniego Palucha , Instytut Pamięci Narodowej oraz Lubuski Urząd Wojewódzki, którzy wspólnie zdecydują o miejscu spoczynku polskiego żołnierza.

Źródło: Stowarzyszenie Pomost

WIDEO: Szczątki kobiety znalezione w lesie koło Dachowa (gm. Bobrowice). Jaka historia się za nimi kryje?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co za znalezisko! W Lubuskiem odnaleziono szczątki dwóch żołnierzy. To pierwsze ofiary wojny - Gazeta Lubuska

Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto