Bartosz Zmarzlik znów to zrobił! Wygrał i jest liderem żużlowego cyklu Grand Prix

Cezary Konarski
Bartosz Zmarzlik wygrał 1. turniej Grand Prix Polski w Lublinie.
Bartosz Zmarzlik wygrał 1. turniej Grand Prix Polski w Lublinie. Wojciech Szubartowski
Bartosz Zmarzlik wygrał trzeci z rzędu turniej z cyklu Grand Prix! Lider Stali Gorzów, obrońca tytułu mistrza świata, triumfował na torze w Lublinie i już jest pierwszy w klasyfikacji generalnej. W sobotę (7 sierpnia) kolejny turniej, znów w Lublinie.

Bartosz Zmarzlik w dwóch pierwszych swoich startach pokazał, że nie ma na świecie lepszego niż on żużlowca jeżdżącego w ofensywie. W obu przypadkach był drugi, ale po znakomitych akcjach rozprawił się, najpierw z Martinem Vaculikiem, a później z Artiomem Łagutą. Drugiej lokaty gorzowianin nie poprawił jednak w kolejnej gonitwie. W 9. biegu rywalizowali wyłącznie reprezentanci Polski. Start zdecydowanie wygrał rewelacyjny debiutant w turnieju Grand Prix Dominik Kubera, zawodnik miejscowego Motoru, który jeździł z tzw. dziką kartą. Tym razem rywal Bartosza Zmarzlika nie dał się dogonić. Warto dodać, że ostatni był Maciej Janowski, któremu - po dwóch nieudanych wyścigach - nie pomogła zmiana motocykla.

Po trzech seriach startów na czele klasyfikacji było aż czterech zawodników. Po osiem punktów zdobyli Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Artiom Łaguta i Fredrik Lindgren.

Chwila niepokoju po 16. wyścigu

W 16. wyścigu mistrz świata na pierwszym łuku został na końcu stawki. Rywale szybko powiększali przewagę. Gorzowianin nie dał za wygraną i zdołał przedrzeć się na punktowaną pozycję, wyprzedził Fredrika Lindgrena. Strata punktów oznaczała jednak, że Bartosz Zmarzlik spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji.

Bartosz Zmarzlik szybko rozwiał wątpliwości

Tym, którzy zaczęli niepokoić się, że Bartosz Zmarzlik mógł zatracić moc z pierwszej części zawodów, mistrz rozwiał wątpliwości w przedostatnim wyścigu turnieju zasadniczego. Kapitalnie wystartował z czwartego toru i triumfował z wielką przewagą. To samo powtórzył w półfinale. A w finałowej gonitwie… Też bardzo dobrze wystartował, ale przy wejściu w pierwszy łuk na jego tylne koło nadział się Artiom Łaguta. Rosjanin przewrócił się, ale nie został wykluczony, sędzia zarządził powtórkę w pełnym składzie.

W powtórce finału pojechał jeszcze szybciej

W powtórzonym finale Bartosz Zmarzlik jeszcze szybciej wyjechał spod taśmy startowej. Wygrał bezapelacyjnie. Drugi był Dominik Kubera, trzeci Fredrik Lindgren, a stawkę zamknął Artiom Łaguta. Taki układ sprawił, że polski mistrz świata został samodzielnym liderem klasyfikacji generalnej. Na trzecie miejsce spadł dotychczasowy lider Maciej Janowski, który zajął dopiero 13. miejsce. - Bardzo się cieszę, jestem szczęśliwy, ale ten turniej to już historia, patrzę w przyszłość, jutro przecież kolejny turniej – powiedział Bartosz Zmarzlik tuż przed wejściem na podium.