Atrakcje Międzyrzecz: Jakie są atrakcje Międzyrzecza i okolic? Turystyczne oraz dla dzieci? Jakie są zabytki? Zobacz wskazania internautów

oprac. red
Największe atrakcje turystyczne Międzyrzecza i okolic? Zobaczcie, co wskazali internauci z portalu www.tripadvisor.com
Największe atrakcje turystyczne Międzyrzecza i okolic? Zobaczcie, co wskazali internauci z portalu www.tripadvisor.com Artur Anuszewski/Grzegorz Walkowski/Tomasz Rusek
Atrakcje Międzyrzecz. Zastanawiałeś się, jakie są największe atrakcje Międzyrzecza i okolic? Myślałeś o atrakcjach turystycznych oraz dla dzieci w gminie Międzyrzecz? Dociekałeś, jakie są zabytki na Ziemi Międzyrzeckiej Sprawdziliśmy najczęściej polecane atrakcje w Międzyrzeczu i okolicach przez internautów turystycznego serwisu www.tripadvisor.com. Na tej liście jest ich pięć.

Po reformie administracyjnej, która miała miejsce w 1999 r. Międzyrzecz – siedziba gminy i powiatu znalazł się w granicach województwa lubuskiego. Miasto położone jest u ujścia Paklicy do Obry. Od północy Międzyrzecz graniczy z gminą Przytoczna, od wschodu z gminami Trzciel i Pszczew, od zachodu z gminami Bledzew i Sulęcin, a od południa z gminami Lubrza i Świebodzin.

Okolice Międzyrzecza obfitują w liczne jeziora. Największe ich skupiska są niedaleko wsi Bobowicko, Nietoperek i Kursko. Największym w okolicy jest jezioro Głębokie (112 ha) leżące przy międzynarodowej trasie E-65, 4 km od Międzyrzecza.

Atrakcje Miedzyrzecz: Dziesiątki tysięcy turystów w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

Pierwsza myśl, gdy zerknie się w wyniki zapytania o miejsca warte zobaczenia? Nie ma zaskoczeń! Na pierwszym miejscu znajduje się Międzyrzecki Rejon Umocniony. Nic dziwnego: Międzyrzecki Rejon Umocniony to atrakcja z okolic Międzyrzecza nie tylko regionalna, bo wręcz ogólnopolska. Każdego roku bunkry zwiedzają dziesiątki tysięcy turystów - także zza granicy. Warto w tym miejscu dodać, że Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy zostanie wkrótce rozbudowane. Warta miliony inwestycja pozwoli powiększyć powierzchnię wystawową. Pisaliśmy o tym w GL.

Przypomnijmy: już w zeszłym roku muzeum zdobyło wsparcie na swoje budowlane zamierzenia w ramach międzynarodowego projektu „Na Szlaku Wspólnej Historii” (partnerem jest w nim muzeum w Seelow w Niemczech). Okazało się, że z programu Interreg będzie na ten cel aż 2,5 mln zł. Wyłoniono nawet wykonawcę rozbudowy pawilonu wystawienniczego. Przetarg zakończył się stawką 4,2 mln zł (brakującą kwotę uzupełni gmina i muzeum).

Trwa głosowanie...

Czy atrakcje Międzyrzecza są magnesem, który może przyciągnąć turystów do miasta i gminy?

MRU – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, jest to część większego kompleksu militarnego, którego właściwa nazwa oznacza Front Umocniony Łuku Odry i Warty. Współczesna nazwa odnosi się przede wszystkim do obiektów położonych na terenie powiatów międzyrzeckiego i świebodzińskiego. Budowę tego zespołu rozpoczęto na przełomie lat 20/30 XX wieku, przerwano zaś tuż przed niemiecką agresją na Polskę w 1939 roku. Do tego czasu powstał kompleks podziemny, liczący około 34 kilometry korytarzy, wraz z zapleczem magazynowo-socjalnym oraz połączone z nim liczne obiekty naziemne (tzw. Panzerwerki).

W okresie II wojny światowej, zespół umocnień odgrywał przede wszystkim rolę fabryk zbrojeniowych. W 1945 roku toczyły się tu tylko niewielkie walki zakończone tzw. przełamaniem, w dniu 30 stycznia 1945 roku. Warto również wskazać, że Niemcy składowali tu dobra kultury rabowane na terenie okupowanej Polski. Po wojnie zespołem umocnień interesowało się między innymi wojsko polskie, nadto planowano tu urządzić składowisko odpadów radioaktywnych, w związku z budową elektrowni atomowych w Żarnowcu oraz w Klempiczu. W wyniku protestów społecznych i przerwania inwestycji energetycznych zrezygnowano z tego planu, ustanawiając w międzyczasie rezerwaty nietoperzy. Obecnie na terenie MRU odbywa się zorganizowany ruch turystyczny, od 2010 roku w miejscowości Pniewo działa również Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.

Atrakcje Międzyrzecz: MRU - podstawowe informacje dla zwiedzających

  • Zwiedzanie podziemnej trasy zawsze odbywa się w towarzystwie przewodnika.
  • Temperatura w podziemiach jest stała i wynosi 10oC, dlatego zwiedzając obiekt latem należy zabrać ze sobą cieplejszą odzież.
  • W podziemiach obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
  • Zwiedzanie trwa w zależności od wariantu od 1 do 8 godzin.
  • Cała trasa krótka jest oświetlona. W przypadku wyboru dłuższej zalecamy posiadanie własnego źródła światła.
  • Obowiązuje zakaz wstępu do podziemi osobom będącym w stanie wskazującym na spożycie alkoholu jaki i innych środków odurzających.
  • Część trasy turyści pokonują po schodach (około 150), warto więc ubrać wygodne buty.
  • Na teren MRU obowiązuje zakaz wstępu ze zwierzętami.

Atrakcje Międzyrzecz: Muzeum, zamek, jezioro, kościół

Na kolejnych miejscach międzyrzeckich atrakcji znajdują się: muzeum im. Alfa Kowalskiego, następnie piastowski zamek (tak, wiemy, jest częścią muzeum, ale turyści wskazali go dodatkowo), a także jezioro Głębokie i kościół św. Jana.

Atrakcje turystyczne Międzyrzecza dla dzieci - Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego
To najstarsze muzeum w Międzyrzeczu, powstało juz w latach 20. XX wieku i do 1945 roku funkcjonowało jako Meseritzer Heimatmuseum. Wówczas mieściło się w innym budynku. Muzeum w obecnym gmachu, znajdującym się na terenie kompleksu zamkowego, w latach 40. XX wieku założył Alf Kowalski. Początkowo siedziba placówki mieściła się w innym gmachu - dawnej willi starostwa, przy obecnej ulicy Świerczewskiego. Gmachy obecnego muzeum powstały jako siedziba nowego starostwa, około 1718 roku z fundacji rodziny Jabłonowskich.

W XIX wieku była to własność prywatna, między innymi rodzin von Dziembowski oraz von Tempelhof. Po przeniesieniu tu zbiorów muzealnych, zabudowania wraz z zamkiem i założeniem parkowym, poddawane były pracom rewitalizacyjnym, tak że dopiero w latach 60. XX wieku odzyskały właściwe walory. Międzyrzeckie muzeum zalicza się do najważniejszych tego typu placówek w województwie lubuskim. Wśród głównych kolekcji, dobrze znanych w Polsce, wymienić należy zbiory portretu trumiennego i zbiory etnograficzne. Od 2012 roku muzeum nosi imię swojego twórcy Alfa Kowalskiego.

Atrakcje turystyczne Międzyrzecza dla dzieci - Zamek
To najstarsza zachowana w mieście budowla. Jej początki, jeszcze jako grodu drewniano-ziemnego sięgają X-XI wieku. Zamek murowany, wybudowany został w poł. XIV wieku. Po zniszczeniach w końcu XV i na początku XVI wieku był przebudowywany. Do wojny polsko-szwedzkiej z lat 1655-1660, mieściła się siedziba starostwa. Po zniszczeniu przez Szwedów, wybudowano nowy gmach starostwa na początku XVIII wieku, zamek pozostał zaś częścią dóbr dworskich, nie pełniąc już żadnych funkcji obronnych. Jego odbudowa i restauracja miała miejsce dopiero po II wojnie światowej. Obecnie zamek jest częścią kompleksu muzealnego.

Atrakcje turystyczne Międzyrzecza dla dzieci - Jezioro Głębokie
To jezioro w powiecie międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.

Atrakcje turystyczne Międzyrzecza dla dzieci - Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Jest obecnie najstarszym kościołem w Międzyrzeczu. Pierwotny miejski kościół parafialny, znajdował się przy zachodniej pierzei obecnego rynku. Plac rynkowy położony jest na cmentarzu z XIII-XIV wieku. Zachowana do dziś budowla datowana jest na XV/XVI wiek. Jest to budowla w stylu późnogotyckim, kilkakrotnie przebudowywana, między innymi w XIX wieku z powodu zniszczeń i pożarów.

Ciekawostką jest fakt, że przed 1945 rokiem planowano dobudować murowaną wieżę. Projektu tego nigdy nie zrealizowano, jednak zdążono wydać karty pocztowe, na których widać kościół pw. św. Jana Chrzciciela z wieżą. Obecne wezwanie kościoła pojawiło się prawdopodobnie dopiero w 1604 roku po zwróceniu go katolikom. W połowie XVI wieku fara miejska została zajęta przez protestantów, pod protekcją starostów Myszkowskich. W tym też czasie powstały renesansowe freski ze scenami starotestamentowymi, które odkryto w trakcie prac restauratorskich wnętrza w 2009 roku. Malowidła te zaliczają się do najcenniejszych tego typu na terenie województwa lubuskiego.

Wszystkie polecane miejsca i obiekty możecie zobaczyć w naszej galerii. Co tu dużo gadać – zdjęcia potwierdzają, że muzeum, zamek, jezioro i zabytkowa świątynia mają mnóstwo uroku i wielką wartość (historyczną albo turystyczną).

Atrakcje Międzyrzecz: Co warto zobaczyć w mieście i okolicach?

Macie swoje zdjęcia z polecanych przez internautów lokalizacji? Pochwalcie się nimi w komentarzach na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny.

Polecamy: Atrakcje Międzyrzecz – Namawiamy do polubienia naszego fan page`a na Facebooku

Polecamy: Atrakcje Międzyrzecz – Zachęcamy na podniebny spacer po mieście

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Taka kolejka to zwykły zbytek. Duzi chłopcy będą jeździć zabawką za miliony po zawilgoconych bunkrach. A nie lepiej byłoby pociągnąć tory wzdłuż zapór między stanowiskami po świeżym powietrzu?

Dodaj ogłoszenie