Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykańska kariera kieszonkowca z Pszczewa. Znacie tę historię?

Karolina Korenda-Gojdź
Na początku XIX w. wielu mieszkańców Pszczewa, w tym Żydów żyło ze złodziejstwa i paserstwa. Pszczewscy rzemieślnicy wyrabiali narzędzia potrzebne włamywaczom. Najbardziej znanym pszczewskim przestępcą, który zrobił zawrotną „karierę” za oceanem, był Abraham Isaak Leslauer vel Greenthal.

Pszczewska szkoła złodziei

Gmina żydowska w Pszczewie w XIX w. okryła się złą sławą jako siedziba szeroko rozgałęzionej bandy przestępców. Funkcjonowała tu znana nawet w świecie swoista akademia, nazywana szkołą złodziei. Znajdowała się w nieistniejących już dziś zabudowaniach przy obecnej ulicy Międzychodzkiej, tuż obok dawnego tartaku. Program kształcenia był następujący: włamania, drobne oszustwa, kradzieże kieszonkowe, zastosowanie i wyrób narzędzi niezbędnych w złodziejskim fachu, specjalne podkuwanie koni w celu zmylenia pościgu.

Ścigani listami gończymi

Wykształceni w Pszczewie przestępcy „rozsławili” imię szkoły dokonując zuchwałych kradzieży i rozbojów w prawie całym państwie pruskim. O ich kolejnych wyczynach pisał „Dziennik Urzędowy Poznańskiej Rejencji Królewskiej”, w mało chlubnych rubrykach: list gończy i spis niektórych zbrodniarzy. Pojawiały się tam nazwiska: Daniel Simon (vel Dawid Pinkus, vel Abraham Danciger), Mozes Berhardt, Natan Stahl zwany Długim Jokufem, Selig Lewi. Simon okradł właściciela koźmińskiego zamku, hrabiego Kalckreutha. Mozes Berhard zrabował kasę miejską w Berwald i Neustadt. Selig Lewi był drobnym złodziejaszkiem, głównie kieszonkowcem.

Abraham Greenthal. Król nowojorskich kieszonkowców rodem z Pszczewa

Abraham Isaak Leslauer urodził się w Pszczewie 9 stycznia 1822 r. jako syn Isaaka Hirscha Leslauera, również zawodowego przestępcy. Ojciec był jednym z ponad 50 pszczewskich złodziei skazanych w trakcie Wielkiej Rozprawy w 1832 w Berlinie.

Abraham, rozpoczął przestępczą karierę w wieku 10 lat od kradzieży na targu w Międzyrzeczu. W 1847 r. wraz z bratem i ojcem odbywał karę więzienia więzieniu w Rawiczu. Tam zyskał ksywę Generał. Potem wyjechał do Liverpoolu i Nowego Jorku. Abraham Leslauer w Stanach Zjednoczonych zmienił nazwisko na Abraham Greenthal. Przewodził gangowi kieszonkowców, przypominającemu swoją strukturą mafię. Uznawany był za króla kieszonkowców w Nowym Jorku. Często pisano o nim w gazetach. Miał na swoich usługach stróżów prawa. Jak mówił, brzydził się przemocą. Taka kariera, z Pszczewa do Nowego Jorku...

Jego historię opisał Edward David Luft w wydanej w 2015 r. w Waszyngtonie książce „Stop Thief! The True Story of Abraham Greenthal, King of the Pickpockets in 19th Century New York City, as Revealed from Contemporary Sources.

Pożywka dla antyżydowskiej propagandy

W 1832 r. policja natrafiła na ślad bandy złodziei i paserów. W śledztwach prowadzonych w sprawie wielokrotnych włamań w Berlinie ślady wiodły do Pszczewa. Zorganizowano obławę i złodziejskie gniazdo zostało spacyfikowane. Po tej akcji zlikwidowano również szajki złodziejskie w Brójcach, Zbąszyniu, Bledzewie, Trzcielu, Wolsztynie, Skwierzynie, Kargowej. Wydarzenia te były wykorzystywane w III Rzeszy w propagandzie antysemickiej.

WIDEO: Międzyrzecz: zapraszamy na wirtualny spacer po muzeum i po zamku!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto