Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alhambra: Stąd Maurowie rządzili Grenadą [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Alhambra przyciąga tłumy turystów z całego świata. Urzekają ich m.in. ogrody arabskich emirów.
Alhambra przyciąga tłumy turystów z całego świata. Urzekają ich m.in. ogrody arabskich emirów. Dariusz Brożek
Mamy dla Was coś ciepłego na jesienne słoty. Szukacie miejsca na zimowy wypoczynek? Polecamy hiszpańską Andaluzję, gdzie na każdym kroku odkrywamy ślady mauretańskiego dziedzictwa. M.in. w muzyce i potrawach. Mauretańską metrykę ma także forteca Alhambra w Grenadzie. Czyli Czerwona Wieża, w której Arabowie bronili się aż do 1492 r.

Stojąc przed bramą arabskiej fortecy w Grenadzie przypominam sobie pieśń Wajdeloty z "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza.

"Już w gruzach leżą Maurów posady,
Naród ich dźwiga żelaza,
Bronią się jeszcze twierdze Grenady,
Ale w Grenadzie zaraza.

Broni się jeszcze z wież Alpuhary
Almanzor z garstką rycerzy,
Hiszpan pod miastem zatknął sztandary,
Jutro do szturmu uderzy.

O wschodzie słońca ryknęły spiże,
Rwą się okopy, mur wali,
Już z minaretów błysnęły krzyże,
Hiszpanie zamku dostali".

Ostatnim bastionem Maurów w Grenadzie były wspomniane przez A. Mickiewicza pobliskie góry Alpuhara, ale to właśnie upadek fortecy Alhambra w Grenadzie zakończył muzułmańskie panowanie nad tym regionem. 2 stycznia 1492 r. twierdza poddała się wojskom Izabeli I Katolickiej (zwanej też Kastylijską) oraz jej męża Ferdynanda II.

- Hiszpanie zakończyli trwające osiemset lat walki z Maurami. Grenada była ostatnią arabską prowincją na Półwyspie Iberyjskim. Po upadku Alhambry wyznawcy islamu zostali zmuszeni do opuszczenia tych ziem. Część schroniła się w trudno dostępnych górach Alpuhary, gdzie do połowy szesnastego wieku wybuchały antyhiszpańskie powstania. Represje katolickich władców dotknęły też liczną diasporę żydowską. Żydzi masowo zaczęli stąd uciekać razem z Maurami - opowiada Waldemar, mój przewodnik po ostatnim mauretańskim bastionie w Andaluzji.

Od pałacu do fortecy

Alhambra to jeden z najciekawszych zabytków architektury arabskiej w Europie.
(fot. Dariusz Brożek)

Grenada, to po hiszpańsku Granada, natomiast nazwa Alhambra ma już mauretańską metrykę. W języku arabskim to Czerwona Wieża. To kompleks pałacowy wybudowany w latach w latach 1232-1273. Później, za czasów panowania emirów z dynastii Nasrydów - Jusufa i Muhammada V - została przekształcona w twierdzę i była stolicą kalifatu. Obecnie to jeden z najciekawszych zabytków mauretańskiej architektury w Europie.

- To wspaniały relikt architektury i jednocześnie matematyki. Projekty wszystkich budowli były oparte na prostej zależności matematycznej. Podstawą każdej z 27 wież obronnych i wszystkich budynków był kwadrat - zaznacza Waldemar.

Najstarsza cześć zamku to Alcazeba nad górską ostrogę rzeki Darro. Kompleks pałacowy składa się z kilku części. Pierwsza z nich to Mexuar, gdzie pracowali urzędnicy. W salide Mexuar odbywały się posiedzenia władz i królewskiego sądu. Sąsiaduje z serajem, czyli uroczym dziedzińcem z fontanną patio de Mexuar.

Symbol zwycięstwa

Centralnym punktem Alhambry jest Dziedziniec Mirtowy. Dawna poczekalnia Sala de la Barca ma strop w kształcie łodzi, zaś Salę Ambasadorów zdobi misterna kopuła. Przykładem mauretańskiego zdobnictwa jest także Dziedziniec Lwów z fontanną wspartą na 12 kamiennych lwach.

Dziedzińce otaczają zacienione kolumnady, w niektórych płynie woda. Turyści szukają tam schronienia przed lejącym się z nieba żarem, dawniej wypoczywali tutaj mauretańscy dostojnicy. Z balkonów podziwiamy panoramę Grenady. Tłok jak przed Sfinksem w Gizie, Balkony oblegają Japończycy, Anglicy, Niemcy, Polacy i Rosjanie z aparatami fotograficznymi i kamerami.

Kolejną odsłoną mojej wycieczki są bajeczne ogrody i pałac Karola V, który uchodzi za najpiękniejszy poza Włochami zabytek renesansu. Wzniesiony w XVI w. na podstawie projektu architekta Pedra Machuca był symbolem zwycięstwa chrześcijan nad Maurami, którzy zresztą sfinansowali jego budowę. To monumentalna budowla z galeriami i dwukondygnacyjną kolumnadą wokół wewnętrznego dziedzińca. Fasada to przykład renesansu toskańskiego.

W pałacu znajduje się muzeum archeologiczne ze znaleziskami z Alhambry, a także muzeum sztuk pięknych, gdzie zobaczymy obrazy mistrzów związanych z Grenadą oraz dzieła z rozwiązanych klasztorów tego regionu.

Po zdobyciu przez Hiszpan aż do XIX w. w Alhambrze więziono przestępców i innowierców. W 1984 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Zobacz też turystyczną perłę Ziemi Międzyrzeckiej

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto