W Międzyrzeczu stanie pomnik dowódcy Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na Podzamczu wmurowano kamień węgielny pod pomnik dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Uroczystość odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem - w asyście kompanii honorowej i wojskowej orkiestry.

Pomnik powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, zrzeszającego byłych i obecnych żołnierzy „siedemnastej” orasz ich przyjaciół. To nie przypadek, że na cokole stanie naturalnej wielkości rzeźba gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Dowódca Armii Wielkopolskiej i Powstania Wielkopolskiego jest bowiem patronem stacjonującej w mieście elitarnej brygady.

- Wspólnie z byłym dowódcą brygady pułkownikiem Piotrem Malinowskim uznaliśmy, że jest taka potrzeba, aby patron jednostki był nie tylko w jej murach i sercach żołnierzy, ale żeby był również w mieście - mówi prezes stowarzyszenia płk Grzegorz Kaliciak, który jest byłym żołnierzem „siedemnastej”, a od kilku miesięcy dowodzi 6. Brygadą Obrony Terytorialnej w Warszawie.

Uroczystość odbyła się zgodnie z wojskowym ceremoniałem - w asyście kampanii honorowej i wojskowej orkiestry.

Przeczytaj artykuł o misji żołnierzy z Międzyrzecza w Rumunii

Rzeźba stanie koło ujścia Paklicy do Obry. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreślał, że to bardzo ważne miejsce dla Międzyrzecza i jego mieszkańców. - Miasto zawdzięcza nazwę położeniu między tymi dwiema rzekami - mówił podczas uroczystości.

Pomnik ma kosztować około 100 tys. zł. Działacze stowarzyszenia zebrali już około 40 tys. zł. Liczą na finansowe wsparcie mieszkańców. Zachęcają instytucje, stowarzyszenia, firmy i mieszkańców do wpłacania datków na budowę pomnika. Pieniądze należy przelewać na subkonto stowarzyszenia: 68 1240 3578 1111 0010 7740 8515 Banku PKO S.A. (z dopiskiem - Pomnik).

Więcej na ten temat w środę, 22 sierpnia, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane