Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy sądowi walczą o godne płace [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Podobne manifestacje odbywają się w całej Polsce. Pracownicy sądów i prokuratur z całego kraju od kilku miesięcy walczą o podwyżki. Początkowo wielu z nich brało zwolnienia lekarskie, co sparaliżowało wiele sądów i prokurator. Sędzia A. Rzeźnicki zaznacza, że obecna formuła protestu  nie ma wpływu na pracę sądu.
Podobne manifestacje odbywają się w całej Polsce. Pracownicy sądów i prokuratur z całego kraju od kilku miesięcy walczą o podwyżki. Początkowo wielu z nich brało zwolnienia lekarskie, co sparaliżowało wiele sądów i prokurator. Sędzia A. Rzeźnicki zaznacza, że obecna formuła protestu nie ma wpływu na pracę sądu. Dariusz Brożek
Sekretarze, asystenci i pracownicy techniczni Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu domagają się podwyżek. We wtorek wyszli przed gmach sądu i odczytali petycję w tej sprawie. Wspierało ich kilku sędziów. Podobnie jest w całym kraju.

„Gorszy re Sort”, „Szanujcie naszą pracę, sądy bez nas nie istnieją”. „Ostatki u Premiera” - z takimi transparentami pracownicy Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu walczą o podwyżki. Od piątku w czasie przerwy śniadaniowej o godz. 12.00 wychodzą z nimi przed gmach sądu i odczytują list otwarty związku zawodowego Ad Rem, adresowany do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Żądają w nim podwyżek w wysokości tysiąca złotych i nie zgadzają się na zmniejszenie tej kwoty do 450 zł, na co zgadzają się inne związki.

- Mam studia, wieloletni staż pracy i doświadczenie, a na rękę dostaję niewiele ponad dwa tysiące złotych - mówiła jedna z uczestniczek.

Zarobki urzędników sądowych zależności od stażu pracy wynoszą od niespełna 2.000 do najwyżej 2.700 zł na rękę - Wykonujemy ciężką, bardzo odpowiedzialną i stresującą pracę, czasami również po godzinach. Obciążeni jesteśmy dyżurami aresztowymi, które odbywają się również w dni wolne od pracy. Dbamy o wizerunek sądu i nas, jako urzędników państwowych. Podnosimy kwalifikacje i poziom naszej pracy, której z dnia na dzień przybywa.

Dzieci zatańczyły dla chorej Klaudii i Wojtusia

W międzyrzeckim sądzie pracuje ponad 30 sekretarzy, asystentów i pracowników technicznych. Podczas wczorajszego protestu towarzyszyło im kilku sędziów. M.in. sędzia Arkadiusz Rzeźnicki, prezes Sądu Rejonowego.

- Solidaryzuję się z tymi postulatami, tak jak wszyscy sędziowie. Gdybym tylko mógł, natychmiast przyznałbym podwyżki wszystkim pracownikom. Niestety, nie mam na to żadnego wpływu - mówił.

Uczniowie dostali mundury. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Z sekretarzami solidaryzują się także mieszkańcy. - Walczcie o swoje - mówił jeden z przechodniów.

Więcej na ten temat w środę, 6 lutego, w „Gazecie Lubuskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto