Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak majowe święta polscy żołnierze świętują z dala od domu [GALERIA]

kpt. Weronika Milczarczyk
Dom Polski – Związek Polaków w Rumunii
Tak nasi żołnierze świętowali majówkę w Rumunii. Zobaczcie piękne zdjęcia.

Maj to czas ważny dla Polaków. Bowiem w tym czasie obchodzimy ważne wydarzenie, jakim było podpisanie Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy regulującej ustrój. To również święto biało-czerwonej flagi. W tym roku obchodziliśmy także 20 lat członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim NATO.

Mała Polska

Obecnie ponad 220 osobowy Kontyngent Wojskowy wypełnia mandatowe zadania w południowo-wschodniej części Europy. Rumunia to kraj liczący niemalże 3 tysięczną polską mniejszość. Najwięcej przedstawicieli pochodzenia polskiego zamieszkuje Bukowinę, w tym woj. Suczawa. Związek Polaków w Rumunii powstał 16 marca 1990 roku i jest jedyną organizacją Polaków w Rumunii. Jednoczy ona nie tylko Polaków z Bukowiny, ale również mieszkających i działających w większych miastach jak Bukareszt. Siedzibą związku Polaków od 1991 roku jest „Dom Polski”. Jak podkreśla przewodniczący Związku Pan Gerwazy Longher - Jesteśmy chyba jedynym przypadkiem na świecie, gdzie istnieje jeden jedyny związek w kraju. Jest jeden dach. W jedności jest siła. Mamy za sobą 200 lat wędrowania i dzisiaj rozmawiamy tym samym językiem. Także jest to, można powiedzieć, taki nasz skarb, żeby tyle lat przetrwać”. Dom Polski to nie tylko miejsce spotkań, to przede wszystkim symbol i zaangażowanie całej społeczności w kultywowanie tradycji. - Mamy dużo różnych programów. Zajmujemy się utrzymywaniem kultury, tradycji, religii polskiej oraz szeroko pojętego szkolnictwa – dodaje Pan Gerwazy. Dzięki działalności i pracy całego związku w szkole dzieci i młodzież uczy się języka polskiego, remontowane są wiejskie szkoły oraz budowane „świetlice”, na których prowadzone są zajęcia dodatkowe. Jedną z form jest zespół taneczny Solonczanka, gdzie członkowie wykonują tradycyjne polskie tańce ludowe i śpiewają w języku polskim.

Ojczyzna Twoja, gdzie serce Twoje

Daleko od domu, od Ojczyzny, nie można zapomnieć o ważnych świętach narodowych. Maj to czas szczególny. Przedstawiciele IV zmiany PKW na czele z dowódcą majorem Dawidem Butlakiem wzięli udział w polonijnych obchodach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce w sobotę 11 maja. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta. Następnie uczestnicy mieli sposobność obejrzeć pokaz polskich tradycyjnych tańców w wykonaniu polskiej młodzieży tworzącej zespół Solonczanka. Później całość Polonii wraz z polskimi żołnierzami wspólnie wzięła udział w rodzinnym pikniku.
Majowa wizyta, to już drugie spotkanie przedstawicieli IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego z Polonią w Rumunii. Pierwsze miało miejsce w kwietniu, podczas Wielkiego Tygodnia, kiedy to delegacja polskich żołnierzy uczestniczyła w Niedzieli Palmowej oraz wspólnych przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. W czasie pokoju, patriotyzm to nasza codzienna postawa, wynikająca z miłości do Polski. To poszanowanie języka, kultywowanie tradycji i dbałość o jej przekazywanie kolejnym pokoleniom – mówi dowódca IV zm. PKW Rumunia i podkreśla, że pełniąc służbę poza granicami kraju, niezmiernie miło jest móc spędzić czas wśród Polaków i wspólnie celebrować historyczne wydarzenia, będące zarazem symbole wolności. Wolnego i niepodległego narodu, który nie przyszedł Polakom łatwo, jest on bowiem sumą wysiłku i poświęcenia poprzedników. Chwała, którą zdobyli żołnierze wielu pokoleń rodaków przyczyniła się do wielkiego sukcesu. Sukcesu, który jest niczym innym jak dar wolności, a obecnie stanowi nieodłączną cześć polskiego narodu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto