Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikty staromiejskiej zabudowy są obecnie ozdobą miasta [ZDJĘCIA]

Artur Anuszewski
Międzyrzecz ma wiele ciekawych zabytków: Zamek Królewski z XIV w. ratusz, kościół Św. Jana Chrzciciela-gotycka fara z XIV wieku z drewnianą wieżyczką.  W zabudowie mieszkalnej Międzyrzecza dominuje neoklasycyzm . Większość budynków powstałych po pożarach miasta w latach 1824 i 1827, została wzniesiona z cegły.
Międzyrzecz ma wiele ciekawych zabytków: Zamek Królewski z XIV w. ratusz, kościół Św. Jana Chrzciciela-gotycka fara z XIV wieku z drewnianą wieżyczką. W zabudowie mieszkalnej Międzyrzecza dominuje neoklasycyzm . Większość budynków powstałych po pożarach miasta w latach 1824 i 1827, została wzniesiona z cegły. Artur Anuszewski
W Międzyrzeczu jest wiele urokliwych, ciekawie zdobionych kamieniczek. Niestety, czas surowo obchodzi się z cieszącymi oczy architektonicznymi detalami.

Z polecenia króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku w Międzyrzeczu wzniesiono murowany zamek, a w XVIII w. obok niego wzniesiono starostwo, w którym obecnie mieści się muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

Międzyrzecz ma wiele ciekawych zabytków: Zamek Królewski z XIV w. ratusz, kościół Św. Jana Chrzciciela-gotycka fara z XIV wieku z drewnianą wieżyczką. W zabudowie mieszkalnej Międzyrzecza dominuje neoklasycyzm . Większość budynków powstałych po pożarach miasta w latach 1824 i 1827, została wzniesiona z cegły.

Kto nam podrzucił ekologiczne bomby?

Bryły budynków wzbogacają często ryzality. Skromny wystrój elewacji ogranicza się zazwyczaj do opasek wokół okien i wejść oraz gzymsu wieńczącego, zdarzają się na niektórych budynkach motywy maszkaronów lub maureski. Zabytkowa zabudowa mieszkalna Międzyrzecza skupia się w staromiejskim centrum. W ostatnich latach część kamieniczek została odremontowana inne czekają w kolejce, np. kamieniczka przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego mająca piękne ozdoby, maszkarony, maureski. Przedstawione upiększenia domów nie stanowią dzieł wybitnych, ale nakazują otoczenie ich troskliwą opieką.

Zachowana do dziś klasycystyczna synagoga została odnowiona przed kilkoma laty. Na ścianie wschodniej znajduje się zachowane do dnia dzisiejszego obramowanie Aron ha-kodesz. Flankują go dwie kolumny z pomalowanymi na złoto korynckimi głowicami, które podtrzymują akroterion z pomalowanymi również na złoto detalami.

Międzyrzecki zamek przed drugą wojną światową

W środku znajduje się łukowata wnęka, którą wieńczą dwa lwy. W jej wnętrzu pierwotnie znajdowała się wnęka, w której przechowywano zwoje Tory, flankowana po bokach dwoma pilastrami, które podtrzymują niewielkie belkowanie. Obecnie w tym miejscu znajdują się drzwi, wykute zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Prace renowacyjne zabytków są skomplikowane i precyzyjne, wymagają one dokładnego zbadania stanu technicznego obiektu w tym jego konstrukcji oraz poszczególnych elementów. Ale warto poświęcić trochę trudu i nakładów finansowych żeby odnowić te jakże piękne stare kamienice.

Źródło: Internet

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku "Gazeta Lubuska".

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto