Niedzielne uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Rokitnie przejdą do historii tej miejscowości i znajdującego się w niej sanktuarium, ale także całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.Pierwszy raz w dziejach diecezji święto jej patronki odbyło się 18 czerwca. W poprzednich latach obchodzone było 15 sierpnia razem z diecezjalnymi dożynkami. W dodatku pierwszy raz święto miało mundurową asystę, a homilię wygłosił prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kardynał Gerhard L. Müller. To nie przypadek. Kierowana przez niego kongregacja przychyliła się do prośby biskupa diecezjalnego bp. Tadeusza Lityńskiego i wyraziła zgodę na zmianę daty uroczystości.

Przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej ustawiły się poczty sztandarowe wojska, policji, straży pożarnej i granicznej. A przed nimi oraz na pobliskich błoniach modliły się tłumy wiernych z całego kraju.

- Gościmy pięć tysięcy trzystu pielgrzymów - mówi ks. dr Józef Tomiak, kustosz diecezjalnego sanktuarium i jednocześnie dziekan dekanatu rokitniańskiego.

W swojej homilii kard. Gerhard L. Müller mówił o znaczeniu cudownego obrazu z Rokitna dla Polski i wiernych. Apelował o „cywilizację miłości i dobroci”. Wygłosił ją po polsku. Jak to skomentował biskup diecezjalny bp. Tadeusz Lityński?

Relacja i zdjęcia z uroczystości w środę, 21 czerwca, w tygodniku „Głos Miedzyrzecza i Skwierzyny”.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!