Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogranicze kryje jeszcze wiele tajemnic. Najwyższy czas je odkryć [ZDJĘCIA]

Dariusz Brożek
Autorzy siedmiu referatów przybliżyli mieszkańcom arcyciekawe wątki z historii lubusko-wielkopolskiego pogranicza.
Autorzy siedmiu referatów przybliżyli mieszkańcom arcyciekawe wątki z historii lubusko-wielkopolskiego pogranicza. Dariusz Brożek
Historia lubusko-wielkopolskiego pogranicza była tematem konferencji „Niespokojne Pogranicze”, która odbyła się w Pszczewie.

W sobotnie popołudnie salę przy ul. Zamkowej w Pszczewie wypełnił tłum mieszkańców. Magnesem było siedem referatów, przygotowanych i wygłoszonych przez naukowców, historyków i regionalistów ze stowarzyszenia „Z Pogranicza” kierowanego przez dr Karolinę Korendę-Gojdź. W organizacji imprezy pomogli im pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, kierowanego przez Ewę Walkowską.

Konferencja była naukowym debiutem stowarzyszenia, które powstało zaledwie kilka tygodni temu. Debiutem bardzo udanym, czego dowodem były oklaski, którymi mieszkańcy nagradzali autorów poszczególnych referatów.

– Zajmujemy się szeroko pojętą historią obecnego pogranicza województw lubuskiego i wielkopolskiego – informuje przewodnicząca.

Mieszkający w Pszczewie Mateusz Górski przybliżył uczestnikom historię grobu napoleońskich żołnierzy, zamordowanych przez Kozaków w lutym 1813 r. Mogiłę ekshumowano w 2015 r, znaleziono w niej szczątki dziewięciu mężczyzn. Trzech z nich miało obcięte stopy. – Kozacy karali w ten sposób dezerterów. To jedna z hipotez – mówi autor.

Zobacz zdjęcia międzyrzeckiego zamku w zimowej krasie

O mogiłach niemieckich żołnierzy i walkach prowadzonych w 1945 r. w okolicach Trzciela, Pszczewa i Lubikowa mówił dr Maksymilian Frąckowiak, podczas gdy regionalista z Międzyrzecza Andrzej Chmielewski opowiedział o swoich książkach z serii „Germania”, poświęconych krwawym wydarzeniom z tego okresu.

Odkrycie masowego grobu koło Policka. Zobacz wideo

Nauczycielka z Pszczewa Katarzyna Sztuba Frąckowiak rozszyfrowała tablicę z szpitala psychiatrycznego w Międzyrzeczu-Obrzycach. Okazało się, że to lista poległych pracowników zakładów psychiatrycznych z dawnej prowincji poznańskiej. Referaty o rzekomych i prawdziwych upamiętnieniach walk w okolicach Międzychodu przygotowali natomiast Artur Paczesny z Międzychodu i Robert Jędrzejczak z Sierakowa.

Poznaj niezwykłą historię pięknej i okrutnej Barbary Brezianki

Przewodnicząca stowarzyszenia przybliżyła zebranym postać Józefa Walentego Furmanka - powstańca wielkopolskiego i śląskiego, podczas gdy Jerzy Nowicki poświecił swój referat Wlastimilówce - domu Ady i Wlastimila Hofmanów w Szklarskie Porębie.

Fotografik ożywił dawną Skwierzynę. Zobacz efekty jego pracy

Stowarzyszenie przygotowuje się do obchodów setnej rocznicy podpisania traktatu wersalskiego, który miał ogromne znaczenie dla naszej historii. Wytyczył m.in. polsko-niemiecką granicę, która pogrywała się w dużym stopniu z obecną granicą woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Więcej informacji z powiatu międzyrzeckiego w dzienniku „Gazeta Lubuska”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzyrzecz.naszemiasto.pl Nasze Miasto